U sportskoj dvorani Grabrik u Požegi danas je otvoren trodnevni XIV. obrtnički i poduzetnički sajam na kojem se predstavilo oko 160 izlagača, među kojima su bila i dva izlagača izvan hrvatskih granica, iz Makedonije i Slovenije.
Stipo Barukčić, predsjednik Obrtničke komore Požeško-slavonske županije, podsjetio je da je kroz 14 sajmova prošlo 2700 izlagača te da nije upitno treba li Požegi ovakav sajam ili ne treba.
– Mi na ovom mjestu omogućujemo da obrtnici približe svoje proizvode kupcima, da ih oni pogledaju i lakše kupe, da obrtnici razmijene iskustva s drugim obrtnicima i da mladi naraštaji steknu iskustvo i da danas sutra postanu naši kolege obrtnici, posebno u ovo teško vrijeme kad nam najavljuju ukidanje komorskog doprinosa – istaknuo je Barukčić. Potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Grabrović podsjetio je kako se novim zakonom želi ukinuti obrtnička komora, što nikako nije dobro za obrtnike.
– Obrtništvo danas proživljava najtežu krizu u svojoj povijesti, a prijedlog novog zakona o obrtništvu tu će krizu još produbiti i gurnuti obrtništvo u sigurnu propast. Pitamo se kome je u interesu ukinuti komoru koja štiti interese obrtnika i koja nije na državnim jaslama te je pretvoriti u udrugu koja nema nikakvog utjecaja – rekao je Grabrović.
Požeški gradonačelnik Vedran Neferović istaknuo je značaj tradicije obrtništva za grad, a posebno u ovom vremenu kada je svako radno mjesto važno i dragocjeno. Sajam je otvorio požeško-slavonski župan Alojz Tomašević pitajući jesu li Požega i Požeško-slavonska županija i dalje u Hrvatskoj?
– Naime, štogod se događalo na ovom prostoru, ministri se na njima pojavljuju. Danas smo ovdje očekivali ministra obrtništva, pa i gospodarstva. Ako nema obrta, obrtništva i gospodarstva, onda nema ni vlade – poručio je župan Tomašević pozivajući one o kojima ovisi sudbina obrtnika da im pomognu, a ne da ih guraju u propast.
Da su vremena teška za obrtnike, potvrdila nam je i Ljubica Dujmić, vlasnica obrta Narodni vez iz Slavonskog Broda, inače dobitnica Zelenog cvijeta za najbolji hrvatski suvenir.
– Jako je teško i očito je da ljudi nemaju novaca. Sve što nije hrana je luksuz, ali trudimo se da zadržimo obrt i platimo režije i čekamo neka bolja vremena. Kada će to biti, to ne znamo. Uglavnom svoje proizvode prodajem na sajmovima i kod kuće – ističe Ljubica koja se bavi šivanjem nosivih odjevnih predmeta i posteljine od ručno tkanog platna koje ima „štih“ tradicije. U sklopu sajma tijekom cijelog vikenda bit će održano niz prigodnih programa, od modne revije i revije frizura do natjecanja u pripremi lovačkog gulaša, županijskog ocjenjivanja meda i slično. Sajam se zatvara u nedjelju u 13 sati.