Kolumna

Usred krize hrvatska muzejska 'oluja' kao da nema kraja

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Muzej otvaranje
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Berislav Šipuš
07.08.2015.
u 12:00
Po ulaganju u nove muzeje i baštinu Hrvatska je među osvještenijim državama
Pogledaj originalni članak

Iako se Hrvatsku često predstavlja kao poluprimitivnu zemlju koja nema smisla za kulturu i čiji političari radije financiraju nepotrebne ceste i mostove i kupnju oružja, stanje je ipak drugačije. Ovih nekoliko mjeseci ministar kulture Berislav Šipuš uz druge pripadajuće dužnosnike kao na tvorničkoj traci presijeca vrpce na otvaranjima raznih vrijednih muzeja.

Tako je nedavno (doduše nakon znatnog kašnjenja) ipak otvoren stalni postav Muzeja vučedolske kulture u potpuno novoj zgradi muzeja uz dunavsko arheološko nalazište. A samo za stalni postav muzeja trebalo je iz državne blagajne isplatiti oko dva milijuna eura. Onda je sredinom srpnja otvoren i Prirodoslovni muzej u Metkoviću u obnovljenoj zgradi nekadašnje duhanske stanice Vaga u koji je smještena iznimna ornitološka zbirka. I tu je cijena bila visoka, u obnovu i muzejski postav uloženo je više od 25 milijuna kuna. Na dvadesetu obljetnicu Oluje predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović otvorila je i prigodni postav Oluja '95. na kninskoj tvrđavi, za što je utrošeno tri milijuna kuna.

Olujna proslava još nije završila, a u nedjelju se na tristotu obljetnicu Sinjske alke otvara muzej te drevne slikovite manifestacije za koji je, spomenimo i to, zaslužan i bivši premijer Ivo Sanader. Muzej će biti smješten u Alkarskim dvorima, a samo ove godine iz državnog je budžeta za tu namjenu osigurano dvanaest milijuna kuna. Ako se zna da nas do kraja godine očekuje i otvorenje Muzeja Apoksiomena u Malom Lošinju, za čije se izlaganje preuređuje iznimno atraktivna zgrada na lošinjskoj rivi, jasno je da je po ulaganjima u kulturnu baštinu i muzeje Hrvatska među najosvještenijim zemljama na svijetu.

Naravno, muzejska nezaustavljiva ekspanzija koju je osmislio bivši ministar kulture Božo Biškupić ne bi smjela stati nakon što štićene osobe presijeku trobojnu svečarsku vrpcu. Tek tada kreće pravi posao privlačenja posjetitelja. U protivnom svi će ti muzeji biti samo nova gladna usta koja se hrane iz sve siromašnijeg državnog proračuna

>> Zajedništva ne bi bilo bez parade u Zagrebu i proslave u Kninu 

>> Kako je general Ivan Basarac promijenio plan i ugrozio Oluju

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

PR
prelog1
17:04 07.08.2015.

I što imamo od te oluje? Mrtve i osakapljene branitelje, gladnu djecu, nezaposlene mlade ljude, njihovi roditelji u kreditnom ropstvu do kraja života bez plaća iako rade, oni koji rade i primaju plaće svaki mjesec se zadužuju za nekih 25 posto jer im toliko fali da podmire sve mjesečne račune. Nikad nije bilo ovakve bjede na ovim prostorima. Da mogu danas birati izabrao bi Tita i jugu prije deset ovakvih hrvatsih država. Onda je bio samo jedan diktator i lakše se bilo boriti za pravdu. Danas ih ima na stotine i svi su vam za vratom diktiraju što i gdje trebate raditi, jesti, spavati, trošitii i platiti onda još tolerirati pederske zakone i strepiti zbog mogućeg gubitka posla, ovrha i pljački fine, porezne i banaka. Neće nas spasiti ni deset oluja ni tenkovskih mimohoda. Samo zdrav razum nas može spasiti no toga nema ni u vladi ni u saboru ni u oporbi ni u jednoj stranki koje se financiraju s proračuna.

BA
barkod
17:21 07.08.2015.

Odlično, muzejska oluja , puno uloženo samo da za nekoliko godina ne budu samo prazne građevine sa prekrasnim eksponatima naše kulturne povijesti gdje će tu i tamo se sjetiti pojdini profesor umjetnosti pa povede pojedinu školsku ekskurziju na razgled. Izgrađen je grandiozni MSU u Novom Zagrebu, baš me zanima koliko je bilo posjetitelja u posljednje dvije godine u tom muzeju ? Nadam se da će veliki demagog i populist zvan Milan Bandić održati predizborno obećanje ( ako prije toga ne završi u reštu ) i izgraditi novu Štacoperu (njegove riječi ) na uglu Vukovarske i Hrv. bratske zajednice, preko puta KD VL.

NO
nogogaz
12:21 07.08.2015.

tri miljuna.... nije ništa, kad otvorimo oči i vidimo brojku 15 milijadi godišnje, koje moraju zaradit drugi, i posudit nama, da bi hrvatska preživjela.