Zavod za hitnu medicinu

Liječnici imali 7479 medicinskih intervencija

Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
izbjeglice u Opatovcu
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Maja Bujević Grba
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
izbjeglice u Opatovcu
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
izbjeglice u Opatovcu
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
izbjeglice u Opatovcu
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
izbjeglice u Opatovcu
01.10.2015.
u 17:14
Veliku ulogu u izbjegličkoj krizi imaju i zdravstveni djelatnici koji iz dana u dan obavljaju veliki posao u kampu u Opatovcu ali i Bapskoj i Tovarniku
Pogledaj originalni članak

Veliku ulogu u izbjegličkoj krizi imaju i zdravstveni djelatnici koji iz dana u dan obavljaju veliki posao u kampu u Opatovcu ali i Bapskoj i Tovarniku. Timove hitne pomoći i liječnike svakodnevno se može vidjeti na terenu i među izbjeglicama.

- Do sada imamo zabilježeno 7.479 medicinskih intervencija. Većinom su to lakše intervencije ali imali smo zabilježenu i jednu reanimaciju. U hrvatskim bolnicama hospitalizirano je bilo ukupno 148 osoba među kojima najviše žena i djece. Dijete koje je bilo hospitalizirano u vukovarskoj bolnici otpušteno je, rekla je ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu te načelnica kriznog stožera ministarstva zdravstva u Opatovcu Maja Grba Bujević. Dodala je i kako je na terenu niz medicinskih djelatnika iz cijele Hrvatske, a da su svi oni javili sami da dođu ovdje na teren. Kaže i kako medicinski timovi nisu obavljali samo svoj medicinski posao nego da su pomagali gdje je trebalo, dijelili odjeću, pomagali i oblačenju djece...

- Mogu reći da zdravstveni sustav ovdje odlično funkcionira. Tu su liječnici hitne medicinske pomoći, liječnici obiteljske medicine, epidemiolozi, DDD... Sve je pokriveno 24 sata dnevno, kaže Grba Bujević. Na terenu su dnevno tri tima koja pokrivaju Opatovac, Tovarnik i Bapsku, odnosno, 16 ljudi u svakom trenutku je angažirano. Radi se na način da se reagira po potrebi ili pak kada se na prijelazima uoče mala djeca i bebe kojima je najčešće potrebna pomoć. Najmlađi pacijent tijekom ove krize bila je beba od deset dana. Za potrebe djece osigurani su i kontejneri koji se griju. Isto tako članovi medicinskih timova zdravstvenu pomoć pružaju i pripadnicima žurnih službi na terenu. Tijekom trajanja izbjegličke krize zabilježene su i značajne donacije Svjetske zdravstvene zajednica u lijekovima za potrebe izbjeglicama. Grba Vujević kaže i kako je niz građana donosio lijekove s ciljem da ih daruju za potrebe liječenja izbjeglica ali i kako oni nisu mogli biti primljeni.

- Koliko će sve ovo koštati ne znam. Ja nisam niti dobro mjesto za takvu informaciju. Naše je da profesionalno pomognemo ljudima. Po odluci ministra svi koji su angažirani na ovim poslovima imati će adekvatnu naknadu za to što rade, rekla je Grba Vujević. Prema zadnjim službenim podacima MUP-a RH u Hrvatsku je do 9 sati danas ušlo 92.479 izbjeglica pri čemu je od ponoći pa do 9 sati ušlo 1582 izbjeglica. Tijekom dana put mađarske granice otišlo je više autobusa, a tijekom noći i dva vlaka s željezničkog kolodvora u Tovarniku. Tijekom trajanja izbjegličke krize prema Mađarskoj je upućeno nekoliko stotina autobusa kao i 38 izvanrednih vlakova.

Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza

>> Prijetnje hrvatskoj taktici transferiranja izbjeglica: Tranzitne zone na njemačkoj granici

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar Retardo
Retardo
18:36 01.10.2015.

Opa, drugovi su organizirali i sanitet za džihadiste na njihovom maršu. Valjda im je i drug Ostoja dao i malo eksploziva u tom centru, da ga ne trebaju posebno nabavljati u Njemačkoj.

FI
Fisherman
21:30 01.10.2015.

Ma skinut ce oni mirovine za 10% i namiriti troskove ljecenja migranata. Sposobni su ko moja baba od 102 godine cijepati drva.Ovi komunisti ce nas baciti na prosjacki stap.

Avatar mama mia
mama mia
18:20 01.10.2015.

To su moji Hrvati, to je svjetla Hrvatska