Zamislite budućnost u kojoj uživate u svakom trenutku – putujete, bavite se hobijima i provodite vrijeme s obitelji, a da pritom ne brinete o financijama. Mirovinske godine često doživljavamo kao udaljeni san, ali stvarnost može biti mnogo manje glamurozna ako ne planiramo unaprijed. Bez obzira na to imate li dvadeset, četrdeset ili pedeset godina, štednja za mirovinu ključ je sigurnosti i slobode kasnije u životu.
Zašto o mirovini treba početi razmišljati na vrijeme mogu vas poučiti i naši najmlađi sugrađani. S njima je o toj važnih temi razgovarao Robert Knjaz - pogledajte, zabavite se i poslušajte što vam djeca govore jer dobro zbore.
Ipak, tko ima vremena razmišljati o mirovini dok se bavimo svakodnevnim troškovima? Dobra vijest je da ne morate biti financijski stručnjak da biste osigurali bolju budućnost. Sve što vam treba su mali, brzi koraci – poput izdvajanja iznosa koji trošite na omiljenu kavu – i vaša mirovinska štednja može početi rasti. Bilo da ste tek na početku karijere ili već ozbiljno razmišljate o mirovinskom planu, uz ovih nekoliko savjeta možete ojačati svoju mirovinsku štednju za lagodniju i bezbrižniju budućnost.
Čak i 30 eura mjesečno čini razliku
Postoji li pravi trenutak za početak štednje? Odgovor je – ne! Pravo vrijeme je – sada! Ako vam se 30 eura mjesečno čini kao mali iznos, razmislite o ovome: tijekom 10 godina, bez kamate, to je 3600 eura. Uz prosječnu godišnju kamatu od 5%, taj iznos može narasti na oko 4600 eura. Uz redovito ulaganje i vremenski efekt složene kamate, vaši doprinosi mogu se višestruko povećati. Ključno je početi što prije – svaki mjesec kašnjenja smanjuje potencijal vaših ulaganja.
Postavite i uštedite
Automatizirajte uplate za mirovinsku štednju kako biste osigurali da vas svakodnevne obaveze ne ometu u ostvarivanju ciljeva. Postavite trajni nalog na iznos koji možete izdvojiti svaki mjesec – to može biti svega 5 % vaših prihoda. Male uplate vjerojatno nećete ni osjetiti u svom budžetu, ali će se one kroz godine akumulirati u značajan iznos.
Pregledajte svoj fond i prilagodite ga
Štednja nije nešto što postavite i zaboravite. S vremena na vrijeme pregledajte svoj mirovinski fond i provjerite njegove rezultate. Promjene u tržišnim uvjetima, vaši osobni ciljevi ili godine do mirovine mogu zahtijevati prilagodbu strategije ulaganja. Jesu li prinosi zadovoljavajući? Bi li prelazak u drugi fond mogao donijeti bolje rezultate?
Eliminirajte 'nevidljive troškove'
Pregledajte mjesečne troškove i identificirajte gdje možete uštedjeti. Pretplata na uslugu koju ne koristite, prečesti izlasci na kavu ili impulzivne kupnje – mali iznosi mogu se brzo zbrojiti u jedan pošten iznos. Usmjerite te 'nevidljive troškove' u štednju za mirovinu. Na primjer, umjesto pet kava mjesečno u kafiću, skuhajte ih kod kuće i uštedite 20 eura.
Povećajte doprinos kad dobijete povišicu
Kada dobijete povišicu ili bonus, razmislite o povećanju svojih uplata za mirovinsku štednju. Isto vrijedi i za povećanje redovitih prihoda – povećanje štednje proporcionalno vašim mogućnostima osigurava bolju mirovinsku budućnost. Ova strategija funkcionira jer s vremenom možete povećati svoj doprinos bez osjećaja velikog financijskog pritiska.
Zašto je štednja za mirovinu bitna?
Iako se čini da je mirovina daleka, štednja za nju počinje u sadašnjosti. Bez obzira na vaš trenutni budžet, svaki doprinos čini razliku. Krenite malim koracima, istražite opcije koje vam najbolje odgovaraju i redovito provjeravajte svoj napredak. Financijska sigurnost u starosti nije stvar sreće, već planiranja – i sada je pravo vrijeme da taj plan pokrenete. Štednja za mirovinu ne mora biti komplicirana niti zahtijevati velike žrtve – uz prave korake, ona može biti jednostavna, pametna i, najvažnije, ostvariva.
Sadržaj nastao u suradnji s AZ mirovinskim fondovima.