BEOGRAD - Više od 260 građana iz Srbije do sada je iskoristilo mogućnost i na popisima u Ministarstvu pravosuđa Srbije proverilo da li su na hrvatskim sudovima osuđeni, optuženi ili osumnjičeni za ratne zločine, piše današnji Mondo.
Hrvatski popisi dostupni su javnosti od 15. srpnja, nakon osnivanja Mješovite komisije Srbije i Hrvatske za pripremu i razmjenu popisa osoba optuženih ili osuđenih za ratne zločine, a prvi sastanak održan je 13. srpnja u Beogradu i tom prilikom su srpska i hrvatska strana razmjenile popis osoba. Državni tajnik Ministarstva pravosuđa Srbije Slobodan Homen rekao je da su između preko 1 500 ljudi, koliko ih je na popisu, prioritet Ministarstva 433 osobe koje su pod istragom.
- Naša je obveza upravo tim osobama pružiti potporu, odnosno da u kontaktima s vlastima Hrvatske dnevno provjeravamo podatke da li se oni i dalje nalaze u istrazi i da li će protiv njih biti podignuta optužnica. U dopisima kojima ćemo se svima obratiti kada naiđemo na takve osobe bit će i cijela pravna pouka o pomoći - rekao je Homen novinarima RTS-a. Pojasnio je da svi koji sumnjaju da je njihovo ime na popisu ne trebaju strahovati od izručenja Hrvatskoj, jer se sporazum o izručenju koji su Srbija i Hrvatska nedavno potpisale odnosi na organizirani kriminal, a ne i na ratne zločine te dodao da ukoliko bude potpisan neki novi sporazum, Srbija će najprije tražiti rješavanje statusa građana sa ovog popisa.
Iz dokumentacijsko-informacijskog centra Veritas ističu da informacija o statusu koju dobijaju ove osobe nije dovoljna, već je potrebno otvoriti poseban ured za savjetovanje. Direktor Veritasa Savo Štrbac rekao je da je zahvaljujući novom hrvatskom kaznenom zakonu 52 ljudi amnestirano, budući je ratni zločin za koji su bili osuđeni, prekvalificiran u oružanu pobunu.
- Novina je i da svi koji su osuđeni u odsustvu mogu tražiti obnovu postupka, bez odlaska u Hrvatsku. Ali osobama s takvim statusom treba objasniti šta trebaju priložiti uz taj zahtjev kako bi sud pozitivno odlučio o njihovim zahtjevima, a to su dokazi koji idu u prilog osuđenog, materijalni ili iskazi svedoka - savjetuje Štrbac. (mf)
mogu cede gledati spisak koliko hoce, ali ako meni dopadne saka bilo koji za kojeg ja znam da je pocinio zlocin nece mu pomoci ni mjesovita komisija ni savo prdac.Znam da nisam jedini koji tako razmislja i misli a znaju to i svrbi,pa neka izvole s povratkom.