Neposluh u sudnici

Za loše isprike suci izriču kazne i do 30.000 kuna

Foto: Arhiva VL
Ika Šarić
Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
mitko naumovski
Foto: Arhiva VL
odvjetnik ružić
Foto: Nino Strmotic/PIXSELL
rajko čogurić
22.11.2010.
u 11:00
Optuženica koja je izostanak ispričala bolešću malo kasnije bezbrižno je šetala po sudu
Pogledaj originalni članak

Riječka sutkinja Ika Šarić nedavno je kaznom od 16.000 kuna kaznila Puljanina Branka Josipovića, bivšeg bankara optuženog za pranje dva milijuna kuna optuženog nakrobossa Stjepana Prnjata jer je umjesto na suđenje otišao na rehabilitaciju u Rogašku Slatinu.

Nikada nije kažnjen

Šarić inače slovi kao sutkinja koja je izrekla najviše takvih kazni, a u siječnju ove godine "odrezala" je i najveću ikad izrečenu kaznu nekom odvjetniku na riječkom sudu. Sa 30.000 kuna kaznila je odvjetnika Slobodana Večerinu zbog izostanka s rasprave krijumčarima droge, na kojoj je bio određen za branitelja po službenoj dužnosti. Kako je na optuženičkoj klupi bila velika skupina optuženika, brojni branitelji od kojih su neki doputovali iz Zadra, a tužitelj iz Zagreba, ukupni troškovi odgođene rasprave dosegli su visok iznos. No, kazna još nije pravomoćna. Novčano kažnjavanje optuženika i odvjetnika sredstvo je kojim suci kad zatreba discipliniraju stranke u postupku, štite dostojanstvo suda i sprečavaju razne smicalice obrane, usmjerene na razvlačenje suđenja. Odnosi se to najviše na kaznene procese jer u njima optuženi imaju najviše koristi od toga da im suđenje ode u zastaru. Vješti branitelji, osobito na suđenjima u kojima je više optuženih, mogu razvući proces tako da traje godinama ako im sudac to dopusti. No i odvjetnici vrlo dobro znaju kod kojeg suca ne vrijedi ni pokušavati raditi cirkus u sudnici, izvlačiti odgode zbog nemuštih zdravstvenih razloga, službenih puteva, formalnih traženja izuzeća sudaca. Osim Ike Šarić, mnogi se suci ne libe kazniti stranke kad zatreba. Ali vjerovali ili ne, postoje i odvjetnici sa 20 godina rada iza sebe, koji nikad nisu bili novčano kažnjeni zbog nepoštovanja suda, pokušaja odugovlačenja postupka. Istina, mogu se nabrojiti na prste, ali ih ima. Jedan od njih je Rajko Čogurić, odvjetnik sa 21-godišnjim stažem, koji je uistinu džentlmen u sudnici.

- Nikad me ni jedan sudac nije kaznio jer je moj stav da odvjetnik može ostvariti sva prava za branjenika ponaša li se u skladu sa Zakonom o kaznenom postupku. Nikad nisam sucu uskočio u riječ, a da ga prethodno nisam zamolio dopuštenje za to. Nikad mi ni jedan sudac nije uskratio da kažem što trebam i želim reći kao branitelj. Reda u sudnici mora biti. Ako se odvjetnik ne ponaša civilizirano u sudnici, kakvu poruku šalje optuženicima? Pa i oni će sucu uskakati u riječ. Nije da nisam i ja izostajao s rasprava, ali uvijek bih se sucu na vrijeme ispričao, a ne tri minute prije rasprave... Naveo bih opravdan razlog, dostavio dokumentaciju - jednostavno objašnjava Čogurić.

Izašao jer je bio revoltiran

Odvjetnik Mitko Numovski, koji bio sudac 20 godina, otvoreno će reći da je samo jednom bio novčano kažnjen zbog nepoštovanja suda, priznajući da si taj put nije mogao pomoći i drukčije reagirati. No ta je kazna opozvana, a Numovski se ispričao sucu Nenadu Lukiću, koji slovi za strogog ali pravednog suca koji ne dopušta da mu itko narušava autoritet u sudnici bez obzira na to je li pred njim neko od zvučnih odvjetničkih imena, uglednih stranaka ili "lakih" i "teških" kriminalaca. Sudac Lukić kaznio je sa 10.000 kuna Naumovskog, branitelja Marina Ivanovića, koji je poslije oslobođen zbog prikrivanja "topničkih dnevnika", jer je izjurio iz sudnice revoltiran time što je tužiteljstvo svjedoka Rahima Ademija ispitivalo o Oluji. Numovski je smatrao da pitanja Ademiju o Oluji nemaju nikakve veze s procesom protiv Ivanovića. Dok je radio kao sudac, nikad nikoga nije kaznio jer, kaže, nije bio u prilici nekoga kazniti zbog rušenja svoga sudačkog autoriteta. Napomenut će da je vrlo važno da sudac svojim autoritetom štiti instituciju suda od manipulacija stranaka te da se autoritetom prije svega discipliniraju stranke, a tek onda novčanim kaznama premda se od nekih optuženika sud može zaštititi samo ako ih drastično opali po džepu. Primjerice, jedna bivša pomoćnica ministrice, koja je poslije završila na sudu zbog zloporaba državnog novca, činila je čuda da odgodama dobije na vremenu, stalnim zamjenama branitelja, navodnom bolešću, neutemeljenim traženjima izuzeća sutkinje. U svojoj besramnosti nije prezala ni od čega, pa je jednom sutkinji poslala dokumentaciju da ne može doći na ročište zbog problema s nogom, odnosno dogovorenog pregleda u bolnici, a pola sata kasnije sutkinja ju je zatekla u hodniku kako mirno čeka drugu raspravu. Kada ju je upitala što je s njezinom bolešću, bivša pomoćnica ministrice mirno je, ne mijenjajući boju lica, uzvratila: "Pa, pregled je završio". Uspjela je glavninu optužnih točaka protiv sebe odvući u zastaru.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 21

JA
jankoprekobrda
11:14 22.11.2010.

Niti jednom jedinom Hr sudcu ne vijerujem ni koliko je crno pod noktom ma i da golim dupetom sijeda na uzarenu pec i kune se da je to sto govori istina i pravo. Jednostavno ne vijerujem u pravdu na sudu posebito na Hrvatskom sudu.

MI
mica1111
11:10 22.11.2010.

...sve je postalo strogo...život je postao strog...bez osmjeha... ...najneugodnije sam se ovog ljeta osjećala u Riječkom sudu,kad mi je pravosudni policajac rekao da sam neprimjereno odjevena,jer imam otkrivena ramena... ...kad sam na brzinu kupovala kaputić,prodavačica mi je rekla da joj dnevno dolazi bar deset žena,kojima su isto tako rekli... ...o nepredviđenom trošku neću ništa,ali još se crvenim zbog tog događaja...

OB
-obrisani-
11:13 22.11.2010.

Mica, kaj si ti išla u samostan ili na sud? i trebala si ga tražiti da ti pokaže službenu odluku prema kojoj se propisuje \"dress code\", te im poslati račun hladno...Jer ako zahtjevaju dress code - onda ga oni i plaćaju. barem u razvijenim demokratskim društvima..