Istražni zatvor

Zaposlenici osječke gruntovnice osumnjičeni za muljaže s pristojbama

Foto: Ivana Ivanovic/PIXSELL
Zaposlenici osječke gruntovnice osumnjičeni za muljaže s pristojbama
25.03.2014.
u 16:09
Nepoznat je iznos koji su, kako se sumnja, stavili u džep. Po kuloarima se spominju “cifre” od navodno 500, odnosno 2000 kuna
Pogledaj originalni članak

Zaposlenici osječke gruntovnice Emilija Jagodić (39) i Ante Tomaz (53) završili su u istražnom zatvoru jer su, sumnja se, krivotvorili naloge za plaćanje pristojbi. Uplaćeni su novac, vjeruju istražitelji, zadržali za sebe. Riječ je o približno deset predmeta u kojima su uočene nepravilnosti. “Operirali” su od lipnja do listopada lani. Protiv njih je USKOK otvorio istragu, a zbog sumnje u zlouporabu položaja i ovlasti te krivotvorenje službene isprave.

Nikakve detalje službeno nisu iznosili. Nepoznat je iznos koji su, kako se sumnja, stavili u džep. Po kuloarima se spominju “cifre” od navodno 500, odnosno 2000 kuna. Cijela je priča u sudskim krugovima “procurila” još prije više od pola godine, i to “iznutra”, a povod je navodno bio nekakav sukob. Kada se po Općinskom sudu u Osijeku proširila sumnja u “muljaže” na tom odjelu, sud je slučaj prijavio policiji. Izvidi su kasnije doveli do konkretnih imena. Brane se šutnjom. Emilija Jagodić ovlašteni je zemljišno-knjižni referent te, po funkciji, sama može donositi brojne odluke, a mijenja ih samo sudac. Ante Tomaz je “samo” zemljišno - knjižni referent, čime su njegove ovlasti znatno manje.

Tomaz je invalid Domovinskog rata. Na bolovanju je od listopada. Njegova je kolegica, pak, jučer obavijestila sud kako otvara bolovanje, no isto su joj jutro istražitelji pokucali na vrata i uhitili je. Sudac istrage odobrio im je jamstvo od 60.000 kuna u zamjenu za mjesec dana iza rešetaka, no to rješenje još nije pravomoćno. Ranije nisu kažnjavani, niti bili pod ikakvom istragom. Bez komentara su i na osječkom Općinskom sudu. Ističu tek kako je ovaj Zemljišno-knjižni odjel među pet najboljih u zemlji, a vodeći među velikim sudovima. Prosjek je rješavanja predmeta tri dana. Radno je to mjesto za oko 15 zaposlenika. Plaća im je od 3600 do 4000 kuna.

- Ostajali su besplatno popodne ranijih godina i unosili podatke iz zemljišnih knjiga u računala. Na nekim su drugim sudovima, pak, za to plaćani prekovremeni sati. Pomagali su svi daktilografi s cijelog suda kako bi stigli sve odraditi – pričaju nam na sudu, ogorčeni jer se ovako baca ružno svjetlo na cijeli odjel.

>> Četvorici krijumčara određen istražni zatvor

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

KA
kafka
19:05 25.03.2014.

Večernjak bi trebao novu otvoriti rubriku - kriminal i sudski procesi. .

Avatar AzimBeciri
AzimBeciri
17:45 25.03.2014.

Ako Hrvatska nastavi ovako,imaće više registriranih lopova nego Kosovo i Albanija zajedno.

OB
Objektivno...
21:14 25.03.2014.

Kafka, slažem se. Ali, trebao bi onda i stalni dopisnik iz Osijeka Tamo izgleda ima najviše shvanja? Mislim da je ovo što danas su uhapsili ovo dvoje što su maznuli taksene marke, ma to je samo sitna ikra To nisu uhapšene čak ni najsitnije ribice. Čekamo u mreži kapitalce, somove, smuđeve...štuke Kolko su samo lapili za ona dežurstva kad nisu sudili i nikom ništa Odakle riba smrdi? Od repa? Ili ... Treba im malo pogledati vozni park, nekretnine, ono u betonu... Trebalo bi nam više pravih Maleša među pravim djeliteljima pravde Mi im plaćamo mobitele da bi se oni rajcali porukicama dok nam ko fol sude