Muslimanska liga 1.?

Završena kampanja u kojoj je poginulo više od stotinu ljudi

Foto: DPA/PIXSELL
Završena kampanja u kojoj je poginulo više od stotinu ljudi
11.05.2013.
u 08:47
Prvi put u 66-godišnjoj povijesti Pakistana mogla bi se vlast prenijeti s jedne na drugu civilnu vladu
Pogledaj originalni članak

U četvrtak u ponoć završila je predizborna kampanja u Pakistanu, a ako izbori prođu kako treba, to bi mogla biti prva tranzicija s jedne civilne vlasti na drugu civilnu u posljednjih 66 godina, odnosno od osnivanja Pakistana kao samostalne i suverene države. Predizbornu kampanju obilježilo je žestoko nasilje – u napadima izravno vezanim uz predizbornu promidžbu ubijeno je više od stotinu ljudi.

Tijekom posljednjeg dana predizborne kampanje na jednome skupu otet je Ali Haider Gilani, kandidat na izborima i sin bivšega premijera Jusufa Rize Gilanija.

Svi kandidati koji ulaze u najuži izbor kampanju su završili vrlo emotivnim govorima.

Poruka iz bolnice

Nawaz Sharif, lider oporbene Pakistanke muslimanske lige, koji ima i najviše izgleda postati novi premijer, zatražio je od birača da mu daju povjerenje, a zauzvrat obećao je da će potpuno promijeniti sudbinu Pakistana.

Imran Khan, bivši svjetski poznati igrač kriketa, a sada vođa Pokreta za pravdu, videolinkom je iz bolničkog kreveta poručio kako je siguran da ga Bog neće uzeti k sebi sve dok ne izgradi potpuno novi Pakistan. Khan je vrlo teško ozlijeđen kada je prošlog tjedna na jednom predizbornom skupu pao iz improviziranog dizala. I njemu ankete prognoziraju solidan uspjeh na izborima.

Za vladajuću Pakistansku narodnu stranke bivše premijerke Benazir Bhutto završni skup održao je njezin sin Bilawal Zardari Bhutto.

– Benazir je dala život za ovu zemlju i za demokraciju. I moj otac, predsjednik Asif Ali Zardari, koji je proveo deset godina u zatvoru, kaže da Pakistan uvijek moramo staviti na prvo mjesto. Naša je dužnost omogućiti da se realizira naslijeđe ljudi koji su se borili za sve ovo – kazao je Bilawal Zardari Bhutto.

Stranci kojoj je on na čelu analitičari ne predviđaju uspjeh kao prije pet godina, odnosno neposredno nakon atentata na Benazir Bhutto, no sigurno je da će ostati vrlo jak igrač, vjerojatno druga stranka po broju osvojenih mandata.

Rekordna izlaznost

Komentatori se slažu da je nasilje bilo glavno obilježje kampanje za opće izbore, a i izborni dan mogao bi biti krajnje napet i problematičan.

Talibani su najavili da će napasti kandidata i objekte Pakistanske narodne stranke. Zato će na biračkim i drugim mjestima koja se procijene kao kritična biti raspoređeno otprilike šesto tisuća vojnika i policajaca. Od ukupno 73 tisuće birališta, njih čak dvadeset tisuća procijenjeno je kao iznimno rizično.

Unatoč svemu čini se da su Pakistanci iznimno zainteresirani za izlazak na izbore, a ankete predviđaju da bi na birališta moglo doći više od 44 posto od ukupno 86 milijuna birača, što bi mogla biti najveća izlaznost u dosadašnjoj izbornoj povijesti te zemlje.

>>U BiH uhićen pakistanski general Zahid Ali Akbar Khan

 

 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.