TIME

Znanost o šumskim požarima

10.08.2002.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

Šumski su požari svijet za sebe, s vlastitom dinamikom i vremenskim uvjetima. Prije nego što se upustimo u borbu s vatrom, moramo shvatiti koje sile je pokreću i njome vladaju. Ovo nas je ljeto ipak naučilo jednoj stvari: shvatili smo da je vatra prirodna sila s kojom moramo naučiti živjeti, a ponekad je čak i potaknuti.

Vremenski uvjeti primarna su sila koja potiče ili usporava širenje šumskog požara. Ali jednom kada vatra krene, ona stvara vlastite vremenske uvjete. Dim i vrelina vatre mogu se dizati stotinama metara uvis. Stupovi vrelog zraka stvaraju pod sobom prazan džep koji se vrlo brzo puni hladnijim zrakom. Novi, svježiji zrak ispunjava taj džep kisikom koji će vatru dodatno nahraniti. Ovaj konveksni sustav stvara vrele vjetrove olujne jačine koji isušuju zrak i pred nadiranjem vatre šire pojas vreline, katapultirajući žeravu na udaljenost i do osam stotina metara. Zbog takvog "bombardiranja", vatra svladava prirodne prepreke poput rijeka ili dolina. U rijetkim slučajevima, vjetrovi promjenjivog smjera u središtu šumskog požara stvaraju moćne male orkane koji mogu bacati uvis spirale plamena te čupati stabla iz tla. Šumski požari brže se šire kada se "penju" uzbrdo jer se vrelina vatre diže uvis i tako doseže gorivo na uzbrdici, spaljujući ga i prije nego što stigne sama vatra.

Veći dio 20. st. šumski je požar za svijet bio prokletstvo koje je potrebno pod svaku cijenu i u svakoj prilici suzbiti. Požari su dio prirodnog ritma života u šumi jer uništavaju šikaru i oslobađaju prostor potreban za rast stabala. Ako je vjerovati ovoj školi mišljenja, mi se zapravo ne borimo protiv šumskih požara, već ih samo odgađamo. Ako želimo naučiti živjeti s vatrom, evo kako možemo početi:

Ne graditi: Vatra je sastavni dio prirodnog života u šumi, kažu stručnjaci za okoliš; vikendice to nisu. Ako ih ne izgradite, nećete ih morati spašavati.

Graditi pametno: Ako već morate graditi, upotrijebite vatrootporne materijale i iskrčite svu šikaru i grmlje te ostale zapaljive materijale.

Pustiti da gori: Požar čisti šumu; dopustite da obavi svoj posao. Iako, s obzirom na sve veći broj ljudi koji naseljavaju područja sklona požaru, ovaj je savjet teško primijeniti.

Kontrolirano paliti: Kontroliranom vatrom možete uništiti šikaru i grmlje. Doduše, ovaj recept nije bez rizika: vatra se uvijek može oteti nadzoru. U jednom takvom slučaju u novom Meksiku, vatra je uništila 200 domova.

Promijeniti krajolik: Da bi se smanjio rizik od požara, šume se mogu kontrolirano prorijediti. Neki stručnjaci zagovaraju obnovu pašnjaka koje je u međuvremenu zauzela šumska vegetacija.(Ć.J.)

Pogledajte na vecernji.hr