BESPRAVNE GRADNJE

Ministarstvo poništilo vlastito rješenje o rušenju

14.12.2002.
u 00:00
* Inspektor, koji se lažno predstavio kao pravnik, poništio rušenje jer Grad Zagreb nije dozvole poništio nego ukinuo bespravne gradnje
Pogledaj originalni članak

Bespravne gradnje ne mogu se rušiti!? Zaključio je to Vladimir Lukavečki, viši inspektor u Ministarstvu zaštite okoliša i prostornog uređenja, rješavajući žalbu na rušenje bespravnog graditelja u Travnom. Takvim zaključkom poništio je i konačnu odluku o rušenju - zaključak o dozvoli izvršenja - koju je lani u proljeće donijelo to isto Ministarstvo nakon sedam godina upravnog i sudskog sporenja.

Iz Ministarstva koje je svih sedam godina ustrajavalo da je gradnja u Travnom bespravna, a onda iznenada poništilo svoje rješenje o rušenju, kažu, sve je po zakonu. Štoviše, tvrde, da su morali donijeti takvo rješenje jer sporna je gradnja u jednom trenutku imala pravomoćnu građevnu dozvolu.

Kvaka je u tome što je gradski ured, kad se pokazalo da je dozvola neodrživa, nije poništio nego ukinuo. Zašto se, pak, viši inspektor Lukavečki na tom rješenju potpisao kao diplomirani pravnik, iako je čovjek diplomirani inženjer arhitekture, u Ministarstvu nisu objasnili, kao ni posljedice lažnog predstavljanja. Poslali su šturi birokratski odgovor:

"Zaključkom od 21. kolovoza o. g. sukladno odredbama Zakona o upravnom postupku ispravljena je greška u predmetnom rješenju, a koja se odnosi na činjenicu da je viši inspektor V. Lukavečki, dipl. ing. arh.".

- To je suludo! Dozvole su izdane kad su nadogradnje izvedene, a ukinute su jer je sve što im je prethodilo bilo nezakonito i poništeno je, i u Ministarstvu, i na Upravnom sudu, i u gradskom uredu koji ih je izdao. I onda inspektor, koji se lažno predstavlja, sve to poništi! Pa, gdje je tome kriminalu kraj!? - zgraža se Marija Periša, vlasnica stana u Travnom kojoj su bespravne nadogradnje prizemnog stambenog niza u Ulici Božidara Magovca od 125 do 135 bitno umanjile vrijednost stana.

Trakavica u Magovčevoj zametnula se u rujnu 1993. Šestero vlasnika stanova u prizemnom izbočenom nizu osmerokatnice počeli su radove na ravnim krovovima i terasama, a kad su u proljeće počeli nicati šaroliki kosi krovovi i novi stambeni prostori, susjedi su pozvali inspektora. U kolovozu 1994. on je ustanovio da grade bespravno i naložio uklanjanje. No, investitori su dovršili radove, zatražili dozvole i - dobili ih.

Gradski ured dao ih je uz argument da je Novi Zagreb prema GUP-u nedovršena zona u kojoj se kuće mogu dograđivati do tri etaže radi poboljšanja stambenog standarda. Zanemario je, međutim, činjenicu da nije riječ o kućama nego nizu stanova koji pripadaju osmerokatnici i da je blok u Travnom dovršena urbanističko-arhitektonska cjelina. A ni stanovi od 120 kvadrata, s vrtovima i terasama, nisu nekomforni pa ako im je trebalo popraviti vlažne terase nije trebalo nadograđivati novi stambeni prostor.

Obitelj Periša, uvjerena da je oštećena nizom nezakonitosti, mukotrpno je dokazivala - i dokazala - da su dozvole nezakonite. Investitori su, naime, katastarske izvatke o samostojećim kućama dobili na temelju nezakonite preparcelacije zajedničke parcele. No, kad su preparcelacija i krivotvoreni katastarski izvaci poništeni nestali su i svi preduvjeti za dobivanje dozvola. No, grad dozvole nije poništio, kao što je trebao, već samo ukinuo. Zašto, vjerojatno će se i to razotkriti, jer obitelj Periša, nema namjeru odsutati. Protiv najnovijeg rješenja Ministarstva podnijela je tužbu Upravnom sudu, uvjerena da će na kraju dobiti i pravnu i moralnu zadovoljštinu.

B. Crnčević

Pogledajte na vecernji.hr