Gradonačelnik Milan Bandić vratio je u proračun projekte koje je najavio, a njegova bivša zamjenica Sandra Švaljek za to nije predvidjela proračunski novac. Osim što će rebalansom proračuna osigurati udžbenike za sve srednjoškolce, osigurao je i novac za dovršetak gradnje fontana u Ulici Hrvatske bratske zajednice te za gradnju žičare koja svoj red čeka više od šest godina. Na idućoj sjednici Gradske skupštine uz rebalans proračuna odlučivat će se i o promjenama u gradnji komunalne infrastrukture.
Predlaže se povećanje od 22,3 milijuna kuna. Ulaganje bi trebalo iznositi 334,5 milijuna kuna. U gradnju javnih površina bit će uloženo 32,3 milijuna kuna, dok su sredstva za rekonstrukciju nerazvrstanih cesta smanjena za 10 milijuna kuna i iznose 227 milijuna kuna. Bandić je prihvatio inicijativu stanara i u plan uvrstio gradnju igrališta u Parku Bartola Kašića te je osiguran novac za dokumentaciju za uređenje platoa između tramvajske pruge i spomenika kralju Tomislavu.
Dosad je bilo osigurano četiri milijuna kuna za uređenje Tomislavova trga i fontane. Na već osiguranih tri milijuna kuna za uređenje Parka Grič dodano je još milijun kuna za dovršetak arheoloških istraživanja. Predviđeno je i 26,8 milijuna kuna za gradnju još triju fontana, ali i novac za izradu tehničke dokumentacije za uređenje Trga Franje Tuđmana (2,5 milijuna kuna).
Zbog stalnog interesa za grobnim mjestima, proračunska je novost i gradnja novih mjesta u Gaju urni (2,8 milijuna kuna), dok je izbačen novac za gradnju mrtvačnice Moravče i ograde na Mirogoju jer neće početi ove godine. Od novih ulaganja predviđena je gradnja javne rasvjete Trpimirove, Haulikove i Kumičićeve, Parka 148. brigade, pješačke staze Ulice grada Vukovara od Palače pravde do Hrvatskih voda, Ježdovečke od prometne petlje do broja 139, Nehajske, Parka u Jablanskoj, Ulice Sveti Duh od Ilice do Kuniščaka i Ulice Jelenovac, jer je za navedene lokacije u međuvremenu završena projektna dokumentacija.
Predviđena je i gradnja javne rasvjete u Parku Kate Šoljić, parkirališta i okoliša Doma zdravlja Vrapče, raskrižja Ilica – Aleja Bologne – Ulica Majke Terezije, Ivekovićeve ulice, Veliko polje – Buzin, Franjčevićeva – Bilogorska te Nove ulice 1.
Fascinantna mi je ova demagogija oko fontana dežurnih komentatora mrzitelja gradonačelnika. Činjenica je da zaposlenost u Zagrebu zadnjih mjeseci raste, nezaposlenost pada, proračun se dobro puni! Zagreb je s Bandićem u ovih 15 godina postao najbogatiji grad u Hrvatskoj i regiji s BDP-om po glavi stanovnika od 18.500 eura. Zaposlenost se od 2000. godine s 315 tisuća digla na više od 400.000 zaposlenih, nezaposlenih je trenutno 8 posto. Npr. pogledajte koliko zaostaje za Zagrebom drugoplasirana Istra s BDP-om od 12.500 eura po glavi stanovnika, nezaposlenih je u Istri kao i u Zagrebu, ali zaposlenost im je niža. Zagrebov udio u bdp-u Hrvatske bio je prije 5 godina 30 posto, on se u ovoj krizi povečao na 35 posto u 2015.godini! Zagreb je prije 100 godina bi 100 puta siromašniji grad i imao je 100 tisuća stanovnika od kojih 50 posto njih u Zagreba nije imalo kanalizaciju pa su tadašnji gradonačelnici svejedno gradili fontane kojim se danas divimo. Samo naprijed s uređenjem grada!