Rekonstrukcija

U gradnju nove dnevne bolnice Zarazne ulažu 152 milijuna kuna

U gradnju nove dnevne bolnice Zarazne ulažu 152 milijuna kuna
VL
Autor
Romana Kočević Barišić
07.03.2015.
u 08:45
Previše građana ide direktno u stožernu ustanovu za zarazne bolesti, a prvo trebaju obiteljskom liječniku
Pogledaj originalni članak

Izgradnja nove dnevne bolnice s trijažom i 32 kreveta te radiologije u prvoj fazi, a gradnja nove jedinice za intenzivno liječenje sa 18 kreveta te odjela za liječenje bolesnika s infekcijama probavnog sustava sa 20 kreveta u drugoj, infrastrukturni je projekt koji počinje u zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević.

Objekt ukupne površine 6789 četvornih metara “težak” je 152.810.937,50 kuna, koliko otprilike iznosi i godišnji limit Zarazne. Od iznimnog je značaja za kliniku koja već 120 godina vodi u liječenju infektivnih bolesti, a u čiju se infrastrukturu paviljonskog tipa nije bitno ulagalo čak 30-ak godina.

Objedinjena pedijatrija

– Definirali smo projektni zadatak, projektnu dokumentaciju financirat će Ministarstvo zdravlja s dva milijuna kuna predviđenih u proračunu. Natječajna je dokumentacija u izradi, nadam se da ćemo za deset dana ići s natječajem. Onda ćemo aplicirati na fondove EU gdje su alocirana sredstva za potrebe dnevnih bolnica – rekla je prof. dr. Adriana Vince, sanacijska ravnateljica Klinike, predstavivši jučer projekt s ministrom zdravlja Sinišom Vargom.

Očekuje se da će projektna dokumentacija biti gotova do listopada, nakon čega bi se apliciralo prema strukturnim fondovima pa bi gradnja mogla početi, procjenjuje prof. Vince, početkom 2016. i potrajala bi dvije godine.

Za novi bi se objekt rušila najstarija zgrada, dotrajali dojenački odjel, a pristup za hitnu bio bi s Mirogojske ceste, što bi olakšalo prijam bolesnika. Preseljenjem bi se oslobodio sadašnji prostor jedinice za intenzivno liječenje za potrebe pedijatrijske infektologije, čime bi se prostorno objedinila pedijatrija u jednoj zgradi.

– Na taj bi se način dobilo kvalitetno, sveobuhvatno rješenje u sljedećih 50 godina za liječenje bolesnika s infektivnim bolestima prema svim suvremenim principima – zaključila je prof. Vince.

Projekt je usklađen s Nacionalnim planom razvoja bolnica i u njemu se ide na povećanje dnevnih bolnica te smanjenje akutnih kreveta. Danas Klinika sa 630 zaposlenih, čija je misija biti regionalni lider za izvrsnost u suvremenoj dijagnostici i liječenju svih infektivnih bolesti, uključujući karantenske poput ebole, ima 232 postelje, od čega 60 dječjih, a 20 u dnevnim bolnicama, kroz koje prođe 8000 bolesnika. U 24-satnoj službi obavi 50 tisuća pregleda te dva milijuna dijagnostičko-terapijskih postupaka.

Raste broj pregleda

Ministar Varga istaknuo je da građani prečesto dolaze u Zaraznu sa simptomima banalnih respiratornih infekcija koje bi trebali riješiti kod svog obiteljskog liječnika.

– Prevelik broj pacijenata dolazi direktno u stožernu ustanovu RH za zarazne bolesti s blagim simptomima zarazne bolesti. U reformi zdravstva želimo postići da je prvi kontakt u tim slučajevima s obiteljskim liječnikom, a tek po njegovoj procjeni ide se infektologu u tercijarnu ustanovu – naglasio je Varga.

U sezoni respiratornih infekcija broj pregleda u Zaraznoj raste. Od siječnja do ožujka bilježe 2079 pregledanih pacijenata s gripom, od čega ih je hospitalizirano 205, a u dnevnoj bolnici 175. Od rujna do veljače hospitalizirano je 533 oboljelih od upale pluća.

>> Na zapadu grada 300 tisuća ljudi noću neće moći kupiti lijekove

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
10:47 07.03.2015.

Ministar kao i uvijek konstatira problem, prica o tamo nekoj reformi i ...kao i uvijek, ništa se ne desi.Dokle, Bog ti dao pameti?