Respiratorne infekcije: Najčešće bolesti čovjeka Akutne respiratorne infekcije (ARI), odnosno akutne upalne bolesti dišnoga sustava najčešće su infekcije suvremenog čovjeka. One čine dvije trećine svih infekcija.
Klinička pojavnost respiratornih infekcija Infekcije gornjih dišnih putova uglavnom su kratkotrajne virusne bolesti, najčešće samoizlječive i s vrlo dobrom prognozom
Simptomatsko liječenje respiratornih infekcija Mjere i postupke za snižavanje temperature zovemo antipirezom, a uključuju primjenu hladnih obloga i tuširanje bolesnika, trljanje alkoholom (oprez kod djece!) te primjenu lijekova (antipiretici).
Sprečavanje respiratornih infekcija Cijepljenje protiv influence obavlja se svake godine, a cijepljenje protiv pneumokoka pruža dugu zaštitu pa se revakciniraju samo posebno ugroženi mlađi bolesnici, a u starijih od 65 godina revakcinacija se ne provodi.
Obična prehlada Običnu prehladu nikad ne treba liječiti antibioticima, pa je liječenje simptomatsko, što uključuje otklanjanje i ublažavanje pojedinih simptoma.
Febrilni respiratorni katar Za razliku od obične prehlade, CFR je teža prehlada i teža bolest s mogućim komplikacijama. Uzročnici I CFR uzrokuju razni respiratorni virusi, koji imaju jaču patogenost od virusa koji uzrokuju običnu prehladu.
Streptokokna angina Streptokokna angina klinički se manifestira upalnim promjenama u ždrijelu, koje obično prate visoka temperatura i glavobolja te jača grlobolja s otežanim gutanjem.
Gripa (influenca) Influenca je kozmopolitska bolest s vrlo brzim širenjem i danas se od svih klasičnih infektivnih bolesti samo ona pojavljuje pandemijski (brzo širenje novog virusa u cijelom svijetu).
Svinjska gripa - pandemijska influenca A(H1N1) 2009. Za ublažavanje epidemijskog i pandemijskog pohoda sa stajališta pojedinca, država i ukupnog čovječanstva, najvažnije se oružje nalazi u cjepivu.