Na stranicama http://www.rockmelt.com/ od ponedjeljka 8. studenoga moguće je predbilježiti se za skidanje novoga internetskog preglednika RockMelt. Program kojemu ime kaže da se njime "rastaljuje stijenje" zamišljen je kao "sve društvene mreže na jednom mjestu".
S društvenim mrežama internet je u posljednjih pola desetljeća napredovao iznimno snažno, pa su se s tradicionalnim sadržajima "posluženima" u HTML-u počele miješati aktivnosti i pojavnost samoga korisnika. Facebook, Twitter, YouTube i drugi, pogotovo oni u kojima je korisniku važno vidjeti tko je od njegovih prijatelja toga trenutka on-line, učinili su tradicionalne preglednike poput Internet Explorera, Firefoxa, Opere, Chromea i Safarija zapravo nedovoljno preglednima, makar imali i više ekrana otvorenih u "karticama", tabovima.
RockMelt obećava da će taj društveni život integrirati u osnovno sučelje, tako da će se korisnik moći posvetiti samome prebiranju po stranicama, a da mu nijedna novost iz društvenih mreža ne pobjegne u stvarnom vremenu.
Zanimljivo je da su se oko RockMelta okupili internetski veterani, među kojima dominira financijer Marc Andreessen, nekima poznatiji kao programer koji stoji iza Netscapea. Netscape je bio prvi raskošniji internetski preglednik koji je istisnuo dotad jedinoga, NCSA Mosaic. Postavio je mnoge nove standarde sredinom devedesetih, zagospodario internetom i postavio mnoge standarde onoga što korisnik očekuje od internetskog preglednika. Bio je, dakako, besplatan.
Kako je Microsoft s Windowsima počeo isporučivati Internet Explorer, dogodio se sukob browsera u kojemu je Netscape morao izgubiti, jer je Microsoft korisnicima nametnuo svoj preglednik, a Netscape je korisnik morao ručno proglasiti za vlastiti glavni preglednik. Andreessen je Netscape po završetku toga neravnopravnoga rata prije 12 godina prodao AOL-u, a ondje su ubrzo shvatili da od preglednika neće biti profita u svijetu gdje Internet Explorer internetom dominira 90-postotnim udjelom.
To se dogodilo upravo kada je jezgro preostale ekipe uspjelo isprogramirati novi "motor", pod kodnim imenom Gecko, koji čita internetski kod i u računalu ga pretvara u sliku kako je zamišljena na adresi koju posjećujemo. Stvorena je neprofitna organizacija Mozilla, koja je taj kod otvorila - i tako je nastao Firefox, najrasprostranjeniji neovisni preglednik koji je ozbiljno nagrizao monopol Internet Explorera, a u posljednje tri godine na to tržište besplatnoga softvera bacili su se mnogi: Apple sa Safarijem, Google koji ima Chrome, nezavisna norveška Opera...
U novom RockMeltu sve se izdaleka doima standardnim. Posebnost su uski stupići s lijeve i desne uspravne strane. Na lijevoj je niz sličica, avatara prijatelja koji su trenutačno dostupni, a desno su ikone društvenih mreža na koje je korisnik prijavljen. To su ujedno i komande kojima se upravo otvorena stranica dijeli s prijateljima na odabranim društvenim mrežama. To, međutim, nije sve. Pretražujući Google dovoljno je pokazivačem "preletjeti" preko ponuđenih linkova da se u pregledu vidi njihov sadržaj.
- Da smo 1992. ili 1993. znali za Twitter, Facebook i YouTube, već bismo ih tada ugradili u preglednik - kaže Andreessen prisjećajući se dana Netscapea. U tvrtki su i Netscapeovi veterani Tim Howes, Eric Vishria i Ben Horowitz, svi s impresivnim karijerama na projektima kao što su PayPal, Intuit...
ovo nije nista novo.. yono.com je jos i bolji.