Tjedan u kojem se objavljuju poslovni rezultati završio je i sada se već sigurno može reći da je većina tvrtki imala jako tešku godinu.
Peta godina krize odrazila se čak i na tradicionalno otporne i propulzivne sektore. Banke su tako izgubile 70 posto neto dobiti. Sveukupno su banke zaradile tek 1,02 milijarde kuna u cijeloj godini.
Dobar i turizam
Iako su bankari omraženi pa mnogi zlurado gledaju na ovaj rezultat, pad dobiti u bankarskom sektoru mogao bi se najlošije odraziti upravo na njihove klijente, ali i na spremnost na aktivniji pristup kreditiranju. Telekomi su poslovali lošije nego inače. Nisu svi rezultati objavljeni, ali jasno je da će se i u tom sektoru zabilježiti snažniji pad dobiti. Rastu zato proizvođači, naročito oni koji su jače zakoračili u Europsku uniju ili na druga izvozna tržišta. Kraš je tako pet puta povećao neto dobit i ojačao izvoz u Sloveniju, Australiju i SAD, a Podravka je povećala neto dobit za 78 posto. Dobro se poslovalo i u turizmu iza kojeg je uspješna turistička sezona kojom smo se ponovno približili magičnoj brojci od 7 milijardi eura prihoda ostvarenih od turizma. Ističe se rezultat Valamar Adria Holdinga koji je zaradio 180 milijuna kuna i tako utrostručio neto dobit u odnosu na 2012.
CA napokon u plusu
I dok prehrambena industrija i proizvođači uglavnom bilježe dobre rezultate, građevinski sektor godinu je proveo u restrukturiranju i bilježenju minusa. Institut IGH, Konstruktor Inženjering i Dalekovod prošli su predstečajnu nagodbu, a sličnom se scenariju opasno bliži i Hidroelektra Niskogradnja koja je u 2013. zabilježila gubitak od 55,9 milijuna kuna. Tehnika je plusu, ali s mršavih milijun kuna zarade, a Viadukt je povećao neto dobit na 3,7 milijuna kuna.
Među javnim poduzećima izlistanima na burzi ističe se dobit Janafa koji je ostvario 104,7 milijuna kuna čiste zarade, a Croatia Airlines prvi put nakon 2007. poslovao je u plusu sa 664 tisuće kuna zarade.
HEP-ovi rezultati još nisu objavljeni, ali očekuje se odličan rezultat.
U borbi s krizom nisu svi jednako uspješni (neto dobit/dobit u odnosu na 2012. u postocima/prihod u kunama)
Končar, Darinko Bago (162,1 mil./-9,1/2,7 mlrd.)
Za Darinkom Bagom još je jedna uspješna godina u kojoj se Končar grupa dokazala kao izvoznik. Prihodi od izvoza su narasli na 1,2 milijarde kuna, a najviše se izvozi u Njemačku.
Ledo, Tomislav Kitonić (126,2 mil./-5/1,22 mlrd.)
Dobit je umanjena za pet posto u godini u kojoj se kvaliteta proizvoda potvrdila nagradom za najbolji sladoled na svijetu četvrtu godinu zaredom.
Dukat, Thierry Zurcher (1,36 mil./-98,1/1,68 mil.)
Za strmoglavi pad dobiti Uprava Dukata optužuje kupovnu moć potrošača, nelikvidnost, rast cijena mlijeka uslijed povećanja stope PDV-a s nula na 5 posto.
ENT, Gordana Kovačević (144,4 mil./+13/1,35 mlrd.)
Kompanija koja je godinama na listi najpoželjnijih poslodavaca i ove je godine dokazala da se inovativnost isplati. U izvješću se ističe rast bruto marže od 16,4 posto.
Adris, Ante Vlahović (385 mil./-10/3,17 mlrd.)
Tržište cigareta je u padu, a trošarine na cigarete rastu pa je taj segment rovinjske grupe počeo jače gubiti na profitabilnosti. U 2014. čeka ih ulazak u svijet osiguranja.
Kraš, Damir Bulić (9,95 mil./+552/1 mlrd.)
Iako konditorskoj industriji nije lako, Kraš je na krizu odgovorio jačanjem izvoza. Plasmane su pojačali u Sloveniju, Australiju, SAD, Njemačku i Švedsku.
Saponia, Damir Skender (7 mil./-10/805,4 mil.)
Unatoč dinamičnom okruženju slavonska Saponia uspjela je povećati izvoz 12,5 posto, a to prije svega zahvaljujući jačem izlasku na srpsko tržište deterdženata.
Vlaamar, Peter Fuchs (180,2 mil./+283/1,2 mlrd.)
Ulažu, podižu standarde turističke ponude i ostvaruju pozitivne rezultate. U Valamaru su 2013. podignuli neto dobit gotovo tri puta, a godinu je obilježio i rast prihoda. Tvrtka niže sjajne rezultate i zvijezda je turističkog sektora.
Croatia osiguranje, Krešimir Starčević (-25,2 mil./-121/3,32 mlrd.)
Financijska godina za nekad državnim osiguravateljem obilježena je prije svega preuzimanjem od strane Adris Grupe i postupkom privatizacije. Društvo očekuje restrukturiranje i zaustavljanje pada udjela na tržištu osiguranja.
Janaf, Dragan Kovačević (104,7 mil./+9,2/475,8 mil.)
Dobri rezultati Janafa prije svega su posljedica uvođenja reda u tvrtku i stanja na tržištu nafte. Uz dobre okolnosti i pristojnu neto dobit tvrtka ulaže u velike projekte pa će se tako u 2014. završiti projekti vrijedni oko 380 milijuna kuna.
Mi u SMŽ imamo naj , naj bogatiju Županicu , u najsiromašnijoj županiji , i još nam je žele zatvoriti kao da je ona sama kriva , pa svi su dolazili i ministri kumovi , i oba predsjednika sadašnji i i bivši i premijer , bome se kod nas dobro jelo i pilo a mi smo to platili , samo što mogu požderati , to su cifre da glava boliiiii ! SDP je stranka ljudi koji dobro piju i žderu kada je mukte , a vole i dosta gotovine , a nekretnine da i ne govorim , jebeš sdpejca koji nema bar 15 000 000 kn vrijedne nekretnine , nešto i rođaci skrivaju , ali USKOK sve nađe samo kada im sa vrha dozvole da traže !!