Riječi su to jednog od najpoznatijih istarskih vinara, Giorgia Claija. Ispred njega je još najmanje, dodaje uz osmijeh, 50 berbi. Vino je, ističe, njegova sudbina i strast koja ne jenjava ni nakon 20 godina profesionalnog kreiranja nezaboravnih okusa. Malo je onih koji nisu čuli za vinariju Clai, smještenu u Brajkima pokraj Buja. Dobar glas o najkvalitetnijim vinima raširio se ne samo Hrvatskom nego na sve strane svijeta. “Japan je posebno senzibilan na ekološki proizvedena vina, a u posljednje vrijeme sve je više i Amerika. Znate, ta proizvodnja podrazumijeva puno više rada uz manji prinos”, dodaje Giorgio Clai.
Proizvodnja vina uz poštivanje najviših ekoloških standarda, pojašnjava enolog i direktor podruma istarske vinarije Clai Dimitri Brečević, daje zaista posebne rezultate. No, jedna tuča već vam može uništiti urod, a vi ne možete kupiti bilo kakvo grožđe da biste nadomjestili eventualne gubitke.
“Grožđe ne kupujemo. Da i krenemo tražiti ekološko, ne bismo ga našli tako lako. Kad imamo štete u vinogradima, priča se na kraju svede na to da za isti trošak imamo manju količinu proizvodnje i manjak na kraju godine”, nadovezuje se u razgovoru Brečević, za kojeg bi se u najkraćim crtama moglo reći da je još jedan istinski zaljubljenik u vino. Rodnu je Francusku zamijenio Istrom nakon jednog odmora provedenog na tom poluotoku. Iako je, zapravo, porijeklom iz istarskih krajeva, u Hrvatsku ga je dovela želja za savladavanjem jezika, a zadržali su ga strast prema vinima i jedno iznimno prijateljstvo.
Naime, presudan je bio susret prije nekoliko godina upravo s Giorgiom Claijem, koji slovi za jednog od hrvatskih vinskih gurua. Vrlo brzo su postali partneri – Giorgiovo dugo vinarsko iskustvo spojilo se sa znanjem i ambicijama enologa školovanog u najpoznatijoj francuskoj vinskoj regiji, Bordeauxu, u jednu od najljepših hrvatskih vinskih priča.
“Uvođenje naših ekoloških vina na tržište bilo je u najmanju ruku zanimljivo. Svakako je izazvalo i određeno iznenađenje. No, vjerujemo da je to jedini put za budućnost. Radimo na način koji se poznat i prisutan, rekao bih, najmanje tisuću godina”, napominje Giorgio.
Jedna od najvećih vrijednosti vina Clai, dakako uz kvalitetu i posvećenost stvaranju savršenih proizvoda, upravo je činjenica da ne koriste umjetne pesticide. To njihova vina čini posebnima, drugačijima, sasvim prirodnima. Zovu ih “Istrom u čaši”. Ne upotrebljavaju ni komercijalna gnojiva. Čak je i fermentacija sasvim prirodna – odvija se u otvorenim bačvama, bez dodavanja selekcioniranih kvasaca i enzima.
Clai za svoje potrebe, doznajemo, obrađuje 10,5 hektara vinograda, na kojima je zasađeno oko 48 tisuća loza. Uz to imaju i pet hektara maslinika. Vinarija je smještena 40-ak kilometara od granice s Italijom i Trsta. Čak 60 posto vina Clai izvozi na inozemna tržišta, najviše na austrijsko, talijansko, njemačko, ali i tržište SAD-a te Japana. “Strana tržišta iznimno cijene domaće proizvode i to im je jako važno. Od naših im se vina najviše sviđaju malvazija i refošk”, govori nam Brečević.
Tuča je već dvaput “potukla” vinograde vinarije Clai, pri čemu je jednom šteta iznosila 30-ak posto ukupnog uroda. “Na žalost, ovisimo o vremenu. Jedina šansa za spas je osiguranje. Velika je to pomoć”, napominje nam Brečević. Nastavit će posao vinarije Clai, uz puno predanosti, ali i odgovornosti. Ističe da zahvaljujući partnerstvu s Croatia osiguranjem, u kojem su osigurali svoje vinograde, znaju da će sve biti u redu – čak i u najtežim okolnostima. “Isplate štete veoma su brze, što znači da ćete moći nastaviti svojim putem dalje čak i ako vas kakva neugodna epizoda iznenadi”, zaključuje.
Iznimne priče poput ove, neraskidivo vezane uz vinariju Clai, mogu biti nadahnuće brojnim budućim generacijama hrvatskih poljoprivrednika. Također, razgovor s Giorgiom i Dimitrijem još je jedan u nizu dokaza o važnosti osiguranja plodova vlastitog rada. Stvorite ime, brend i kvalitetu za koje se zna diljem svijeta, a onda vas jedna vremenska nepogoda može vratiti na početak. Stoga, kako biste se mogli neometano prepustiti razvoju poslovanja, znajući da i za najvećih vremenskih nepogoda te u slučajevima nenadanih situacija poput poplava ili požara imate partnera na kojeg možete računati, obratite se osiguravateljskoj kući s najviše iskustva. Croatia osiguranje ima rješenje.
Osiguranje usjeva i nasada pokriva rizike na usjevima kao što su pšenica, kukuruz, ječam i druge vrste te nasadima poput maslinika, vinograda i voćnjaka, a zaštititi se mogu i domaće životinje, i to od uginuća, eutanazije i drugih gubitaka. Za poljoprivrednike je značajna pogodnost što se u sklopu police može iskoristiti financijska potpora do 70 posto plaćene premije osiguranja koju omogućava Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj i proračun RH, do maksimalnog iznosa od 75.000 eura. Sa stoljetnom prisutnošću na tržištu, Croatia osiguranje najbolje poznaje potrebe svojih osiguranika te u skladu s time za njih kreira najbolja rješenja. Više informacija o polici osiguranja usjeva i nasada, kao i načinima njezina ugovaranja, možete pronaći na linku.
Sadržaj omogućilo Croatia osiguranje