NOVO ISTRAŽIVANJE Minimalac u Luksemburgu 18 je puta veći nego u Bugarskoj

Hrvati rade dulje nego građani EU

pamucna-txt.jpg
import
Autori: Ljubica Gatarić, Stojan De Prato
29.05.2007.
u 19:34

Male mirovine i stroga regulativa doveli su do toga da se hrvatski radnici dulje od europskih zadržavaju u radnom odnosu. Novi podaci HZMO kažu da je prosječna dob umirovljenja lani bila 62,1 godinu, što je dulje nego u Europi. Hrvatska i Turska će tek ove jeseni biti uključeni u istraživanje Eurofounda, ali već  je jasno da je Hrvatska među državama koje imaju najniži udjel minimalne plaće u odnosu na prosječna primanja, ali i najdulji radni vijek.

Uostalom, mirovine novih umirovljenika manje su od 200 eura što je i glavni razlog da se radnici  zadržavaju u radnom odnosu što dulje mogu. Do 1999. godine prosječna dob novih umirovljenika bila je bliže pedesetima, a u HZMO-u ističu da se lani sa 52 godine išlo tek u invalidsku mirovinu. 

Europljani su lani u mirovinu odlazili s prosječnih 60,8 godina. Najmlađi novi umirovljenici bili su Slovenci (58,5), a najstariji Irci (64,1). Objavio je to u svojem godišnjem izvještaju o radnim  uvjetima u EU Eurofund, Europska zaklada za poboljšanje životnih i radnih uvjeta.

Starenje stanovništva
Zbog starenja stanovništva, namjera je EU starije zaposlenike što dulje zadržati na poslu, pa je postavljen i cilj da radi najmanje polovica stanovništva od 55 do 64 godine. No, europski je prosjek sada samo 42,2 posto. Razlike su velike  od samo 27 posto u Poljskoj, preko 31 posto u Sloveniji, do čak 69 posto u Švedskoj.

Najniža se plaća u Hrvatskoj kreće oko 1600 kuna neto što odgovara trećini prosječne plaće u državi koja je prema posljednjim podacima bila 4788 kuna.  Procjenjuje se da je oko tristo tisuća radnika prijavljeno na minimalac. Sindikati traže  zakon koji  će to povećati na 50 posto prosječne plaće, odnosno na 2400 kuna neto, što bi, tvrde poslodavci pa i dio granskih sindikata, bilo pogubno za tekstil i drvnu industriju. 

Najniža nadnica u EU čak je 18 puta veća u Luksemburgu  gdje je, s 1503 eura bruto mjesečno, najviša  nego u Bugarskoj, gdje je najniža, samo 82 eura. U Sloveniju ona, pak, iznosi 512 eura. Razlika je upola manja, ali i dalje golemih 7,4 puta, kad se u jednadžbu uključi kupovna moć  tada je na dnu, sa 189 eura mjesečno, Rumunjska, dok je Luksemburg na vrhu sa 1417 eura.

Turska do Slovenije
S 517 eura, Turska  se smjestila odmah iza Slovenije, sa 676, a ispred Češke i Mađarske.  U SAD-u  najniža nadnica prema kupovnoj moći doseže samo 779 eura i niža je čak i od grčke (785).


Svaka trća žena u EU radi nepuno radno vrijeme

Najniža nadnica kreće se od trećine prosječne mjesečne bruto plaće u Slovačkoj (i SAD-u) do polovice mjesečnoga prosjeka u Irskoj i Luksemburgu. U Sloveniji je minimalac oko 45 posto prosjeka, a prima ga samo dva posto zaposlenika. Najviše su tjedno na poslu lani provodili Grci – 42,7, a najmanje Danci (35,5). Sa skraćenim radnim vremenom radi 17,8 posto Europljana, ali trećina svih zaposlenih žena koristi tu varijantu. U nas je postotak onih koji rade skraćeno 7,8. Među mlađima od 24 godine čak je 42 posto onih s ugovorom na određeno vrijeme. Taj je broj lani porastao na 13,9 posto ukupne radne snage. S takvim je ugovorima više žena (14,4%) nego muškaraca (13,5%). (SdP)

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije