Premda ekonomski priručnici na zlato gledaju kao na zastarjeli novac, tržišta se danas njime služe kao alternativnim monetarnim sredstvom – ustvrdio je Robert Zoellick, predsjednik Svjetske banke, u svojoj redovitoj kolumni u Financial Timesu potkraj prošle godine, uoči sastanka zemalja G20. Zoellick čak ide tako daleko da članice foruma G20 poziva na ponovno razmatranje ideje o primjeni zlata kao monetarnog mjerila za definiranje vrijednosti ostalih valuta. Čelnik Svjetske banke vratio bi zlatni standard kao jednu od metoda gospodarskog oporavka, no zlato bi uspostavio i kao globalnu referentnu točku oko koje će se formirati očekivanja vezana uz inflaciju, deflaciju i buduće vrijednosti pojedinih valuta.U situaciji kad cijene nafte probijaju rekorde, nemiri bjesne u sjevernoj Africi i na Bliskom istoku, a ni kod nas nije baš siesta, investitori traže utočišta. Premda se većina gospodarstava oporavlja (uz neslavne iznimke poput nas), svijet je odjednom ponovno postao nesigurno mjesto, traže se sigurne zone, a rizik je postao nepoželjan.
I zlato, i sjaji
Ipak, situacija ni u tom segmentu nije kao što je bila prije krize; ovaj drukčiji svijet ima tek nekoliko sigurnih baza preostalih iz starih vremena, a u njih novac sklanjaju oni koji su ga uspjeli sačuvati. Uz sve turbulencije posljednjih godina, odskaču dvije konstante – zlato i švicarski franak.Zlato postiže rekordne cijene na dnevnoj razini i svi koji su u prethodnim razdobljima uložili na ovu sigurnu kartu trljaju ruke. I, prema svemu sudeći, to će još dugo činiti. SAD i Velika Britanija postali su ovisni o zaduživanju, a visoka razina deficita i rastući dug mogli bi uzrokovati veće troškove zaduživanja, zbog čega će se deficit još teže smanjivati. Državne su obveznice stoga postale mnogo manje poželjne, a pritišće ih i prijetnja inflacijom kakva dugo nije viđena. Mnogi investitori, koji se u toj situaciji okreću valutama, dosad su bili skloni jenu. No, Japan uvozi jako puno nafte i ovisan je o uvozu hrane, čije su cijene otišle "u nebo". Potrošnja je niska, a prinosi gotovo zanemarivi.
Sumrak dolara
Ni dolar više nije što je bio; sve je više ozbiljnih svjetskih studija koje mu ne proriču sretnu budućnost. Posljednja, koju potpisuje profesor ekonomije i političkih znanosti s Berkleyja, prognozira da će ga na valutnom tronu u sljedećih deset godina zamijeniti euro i juan. Povijest je pokazala da nemiri na Bliskom istoku nisu dobri za kotiranje dolara. O ulaganjima na burzi nećemo puno; balon je puknuo i trebat će mnogo vremena i borbe za povjerenje ulagača, a osim toga, to je teren za "igrače". Potraga za oazama koje će "konzervirati", a po mogućnosti i povećati vrijednost imovine investitora, analiziraju u Wall Street Journalu, kad je riječ o valutama završava u švicarskom franku, uz tradicionalno omiljeno zlato. Cijena mu je sada već oko 1400 dolara po unci. Dolar u međuvremenu neprestano slabi u odnosu na švicarski franak, a u posljednja dva tjedna nikako se ne oporavlja. I zlato i franak dostupni su, pak, i običnim građanima. Zlato je konstanta u koju se investitori u vremenima krize sklanjaju posljednjih 150 godina, dok je švicarski franak novo – milenijsko utočište. U posljednjih deset godina, unatoč razvoju financijskog tržišta i brojnim inovacijama, zlato i franak ostali su konstanta. Oboje vrlo dobro funkcioniraju u dobrim vremenima, a u lošima još i bolje.
Švicarski franak improvizirano je i privremeno rješenje.. stoga uzeti ga kao neko utočište bilo bi prilično neozbiljno.