Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, u siječnju je ponovno usporen trend rasta potrošačkih cijena na godišnjoj razini. Tako je stopa inflacije mjerena indeksom potrošačkih cijena u siječnju iznosila 1,1% u usporedbi s istim mjesecom 2009. Manji rast nego u prosincu posljedica je baznog učinka. Promatrano po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje, kategorija alkoholna pića i duhan zabilježila je najviši godišnji rast cijena (8,5%) i to prije svega zbog rasta cijene duhana od 11,9%, a slijedi kategorija stanovanje, voda, energija, plin i druga goriva (5,2%).
U potonjoj kategoriji treba istaknuti rast cijena plina od 18,7% i tekućih goriva od 19,2% u odnosu na siječanj 2009. Snažan rast cijena tekućih goriva posljedica je izuzetno niskih cijena sirove nafte u siječnju 2009. zbog čega je cijena tekućih goriva u Hrvatskoj u siječnju prošle godine bila između jedne i dvije kune manja nego u siječnju ove godine.
Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u usporedbi s prosincem prosječno su porasle 0,5%. Očekivano, najviši doprinos je došao od rasta cijena u kategoriji stanovanje, voda, energija, plin i druga goriva (2,8%). Jedina kategorija koja je na mjesečnoj razini ostvarila pad cijena je odjeća i obuća, i to za 7,1%, što je posljedica uobičajenih sezonskih sniženja.
- Zbog smanjenja osobne potrošnje uzrokovanog smanjenjem raspoloživog dohotka stanovništva, povećanje stope PDV-a i uvođenje trošarina još nije uzrokovalo snažniji rast inflatornih pritisaka. Naime, porezna opterećenja nisu se prevalila na krajnjeg potrošača budući da ionako smanjena potražnja stvara pritiske u smjeru pada cijena - kažu analitičari Raiffeisen Consultinga.
U idućem razdoblju očekuju da će najavljeni rast cijena električne energije utjecati na intenziviranje inflatornih pritisaka. Naime, izravan utjecaj povećanja cijena električne energije osjetit će se u razmjerno snažnom porastu troškova za stanovanje i komunalnih usluga koje u košarici potrošačkih cijena sudjeluju s oko 15%. Nadalje, moguće je očekivati poskupljenje drugih dobara i usluga za osobnu potrošnju kao reakcija na povećane ulazne troškove.
Općenito su najosjetljiviji sektori na povećanje cijena energije su prijevoz, skladištenje i veze, hoteli i restorani, rudarstvo i vađenje te prerađivačka industrija. Međutim, treba napomenuti da je najavljeno poskupljenje očekivano s obzirom na to da je sirovina za proizvodnju električne energije u Hrvatskoj u velikoj mjeri plin čije je poskupljene utjecalo i na posljednju odluku o povećanju cijene energije.
Osim toga, administrativno određene cijene (poput električne energije) u RH moraju se u procesu približavanja EU prilagoditi tržišnim uvjetima što znači neminovno rast cijena budući da je cijena energije u Hrvatskoj znatno niža u usporedbi s prosjekom EU.
Uvijek je se udaralo po narodu a tako ce uvijek i ostati