Zagrebačka Ingra, nekad jedno od najvećih i najuspješnijih hrvatskih građevinskih poduzeća, na korak je od stečaja. Jučer je istekao rok od 60 dana neprekinute blokade Ingrinih računa, što znači da sad svaki kompanijin vjerovnik, bez obzira na veličinu svog potraživanja, može pokrenuti stečajni postupak.
Makedonska blokada
Iako se zasad ne zna ima li tko namjeru to i učiniti, činjenica je da vremena za spas kompanije sa 57-godišnjom poviješću i više od 700 velikih izvedenih projekata ima sve manje. Dapače, ako u sljedećih 20 dana čelnici tvrtke ne nađu novac potreban za deblokadu računa, bit će po zakonu prisiljeni sami podnijeti zahtjev za pokretanje stečaja. Ingrin račun blokiran je od početka svibnja kad je makedonska Agencija državnih cesta raskinula s kompanijom ugovor o gradnji magistralne ceste Štip – Strumica i naplatila jamstvo. Ukupni ugovor bio je vrijedan nešto više od 50 milijuna kuna pa se nagađa da je iznos garancije 10 posto vrijednosti ugovora – oko 5 milijuna kuna. Ta činjenica sama za sebe svjedoči o teškoj situaciji u kojoj se Ingra nalazi. Kompaniji prihodi prošle godine iznosili su oko 281 milijun kuna, četiri puta manje nego rekordne 2008. godine.
Spas stiže od HBOR-a?
Pritisnuta tim padom prihoda, ali i sve težom naplatom vlastitih potraživanja, kompanija je proteklih godina bilježila znatne gubitke. Sve je to rezultiralo situacijom da tvrtka, unatoč znatnoj imovini, dva mjeseca ne može otplatiti dug od 1,8 posto svog godišnjeg prihoda. Ipak, ne sanira li se taj dug u sljedeća tri tjedna, Ingra će u stečaj, a time vjerojatno i njezina imovina na bubanj.
Najvredniji dio svakako je Arena Zagreb, koju je Ingra financirala i sagradila, a potom iznajmila Gradu Zagrebu i državi. Budući da je gradnja financirana kreditom austrijske banke BKS, ona drži i založno pravo nad nekretninom. Ode li Ingra u stečaj, banka bi vjerojatno aktivirala hipoteku i upisala se kao vlasnik iako je znatan dio kredita isplaćen. Dapače, ako je vjerovati nedavnim tvrdnjama šefa Ingre Igora Oppenheima, Ingra još banci na ime kredita za Arenu mora platiti oko 38 milijuna eura, što je znatno manje od realne vrijednosti Arene koja bi se mogla dobiti njezinom prodajom pa se stoga može pretpostaviti kako je ta banka jedna od onih koji bi na stečaju Ingre mogli zaraditi.
Da stvar bude gora, Ingra je u proteklih godinu dana ugovorila 50-ak milijuna eura vrijedne poslove, ali te ugovore ne može zaključiti dok je u blokadi. Kratkoročna financijska pomoć stoga je potrebna, navodno se pregovara s Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak, ali sve se odvija presporo. Ako želi spriječiti propast te velike tvrtke, država bi se morala aktivnije uključiti.
Večina vas zlobnika koji priželjkuju pad Ingre, dajte budite pošteni i recite da li firma koja ugovara poslove od 50 milijuna eura na stranom tržištu, zavrjeđuje pomoć države ili neka firma koja nema izvoza.