Pokušavali su, ali nije išlo. Nakon dva i pol desetljeća gradnje objekta koji je trebao postati najviši hotel na svijetu, vlasti Sjeverne Koreje priznale su poraz i pomoć potražile na Zapadu. Ponos nacije, hotel Ryugyong koji sa svojih 105 katova i 330 metara visine dominira panoramom Pyongyanga, sada odlazi u njemačke ruke jer Sjeverna Koreja za njega više nema novca.
Kim nema izbora
Završetak gradnje i upravljanje povjereni su hotelskom lancu Kempinski koji će vrata “piramide” otvoriti u ljeto iduće godine. Oni će ujedno biti prva zapadna kompanija u Sjevernoj Koreji, zemlji čiji je totalitarni režim na udaru međunarodnih sankcija. Njen novi vladar Kim Jong-un nema puno izbora – zbog sve jače političke i ekonomske izolacije uzrokovane spornim nuklearnim programom zemlji je zarada u stranoj valuti prijeko potrebna, a to nije moguće bez razvoja turizma.
Turizam se pak ne može razviti bez dobrih smještajnih kapaciteta pa je svako ulaganje, bilo ono i sa Zapada, dobrodošlo.
Nakon što je otvorio vrata njemačkim ulagačima, Kim vidi spas u turistima iz Kine s obzirom na to da stanovnici SAD-a, Europske unije i Južne Koreje imaju preporuku da ne putuju u Sjevernu Koreju. Novi je predsjednik sigurno zadovoljan, a još je zadovoljniji čelnik Kempinskog Reto Wittwer:
– Ova golema piramida bit će spas za ekonomiju Pyongyanga. Davno sam rekao da moramo dobiti ovaj hotel jer on će postati “stroj za tiskanje novca” – kaže Wittwer. Taj 64-godišnji Švicarac prvi je kontakt sa Sjevernom Korejom ostvario prije više od 10 godina kada je u Ženevi razgovarao s Ri Cholom, tadašnjim ambasadorom pri UN-u i mentorom Kim Jong-una. Ri je tada tražio investitore za hotel čije je gradnja započela 1987., a zaustavljena 1993. zbog nedostatka novca.
Kako bi taj “stroj za tiskanje novca” napokon profunkcionirao, Wittwer će morati surađivati s egipatskom telekomunikacijskom kompanijom Orascom koja je 2008., nakon 15 godina stanke, ponovno pokrenula radove na hotelu kako bi na taj način sjevernokorejskoj vladi namirila naknadu od 400 milijuna dolara, koliko vrijedi koncesija za mobilnu mrežu koju su u toj zemlji pustili u pogon 2008. godine.
Trgovine, restorani, uredi..
Egipćani su već uložili oko 180 milijuna dolara u rekonstrukciju fasade hotela, no imali su problema s uređenjem interijera. Cijela će priča, uz pomoć Kempinskog, koji će upravljati hotelom, napokon biti privedena kraju. Prema nedavno iznesenom planu, u prvoj će fazi u hotelu biti otvoreno 150 od planiranih 1500 soba, a ostale će se otvarati postupno. Bit će tu i trgovina, restorana, teretana te uredskih prostora.
>> Nakon dva mjeseca Ri Sol-ju ponovno u javnosti. Je li trudna?
kakve smo sreće i mi imamo sličan slučaj u Hrvatskoj..Bazeni u Krapinskima se isto grade već drugo desetljeće a još nisu gotovi..Očito su i Korejci odlučili napraviti pomak prije nas...