Monetarna politika u uvjetima liberaliziranih tokova kapitala naziv je međunarodnog znanstvenog skupa koji su u Zagrebu organizirali zagrebački Ekonomski fakultet i Rifin.
Na skupu održanom u čast profesoru Antunu Šokmanu sudjelovali su profesori s ekonomskih fakulteta u Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini, a glavna rasprava vodila se oko budućnosti monetarne politike, odnosno treba li je ili ne treba mijenjati.
– Monetarnu politiku pod hitno treba mijenjati jer je 17 godina stabilnosti tečaja pokazalo da nema gospodarskog rasta, i to je dovoljan dokaz da je monetarna politika loša – smatra profesor Ivan Lovrinović.
Njegov pak kolega iz Slovenije Ivan Ribnikar suprotnog je mišljenja i kaže kako tih 17 godina nije bilo dovoljno da se svi drugi elementi prilagode tečaju pa će, dođe li do oslobađanja tečaja, u Hrvatskoj nastupiti hiperinflacija.
– Liberalizacija je donijela mnoge prednosti Hrvatskoj, poput dolaska stranih banaka i povećanja efikasnosti, no istodobno su rasli i zaduženost, potrošnja, a o proizvodnji nitko nije vodio računa. U siječnju bi moglo doći do velikog psihološkog loma, i pitanje je što će HNB u tom trenutku učiniti – mišljenja je Marijana Ivanov sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta.
Bojim se da ni ovaj Lovrinović ne shvaća bit problema....to je međutim zastrašujuće jer kad već profesori lutaju u magli kakvo znaje onda prenose na studente!Dragi profesore u ekonomiji ako niste do sada spoznali nema čarobnih rješenja a naročito ne onda kad si kao Hrvatska zadnja rupa na sviralu!Hrvatska je dovedena u situaciju da ne može upravljati samostalno fiskalnom politikom{mi smo tu već odavno izgubili suverenitet }a nikad više neće moći agirati već samo jadno i mlitavo reagirati!