Nagađanja o pretvaranju državnih potraživanja prema Badelu 1862 u udio u vlasništvu, koja je objavio Poslovni dnevnik, očito su utemeljena, no članovi uprave Badela zbog Hanfine zabrane komentiranja bilo kakvih informacija vezanih uz dionice zasad ne smiju izlaziti u javnost s pojedinostima.
– Badel 1862 proveo je sve predradnje za taj proces i zainteresirani su. Do kraja tjedna napravit će se prijedlog modela C, no to je tek početak. Potrebna je suglasnost Ministarstva financija, a zatim i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. Tek onda prijedlog ide na Vladu koja će donijeti odluku – objasnio je Ivica Mamić, izvršni direktor IMC-a, agencije za marketing i komunikacije čiji je Badel klijent.
Ističe da još ni izdaleka nije poznat model prema kojemu bi se potraživanja pretvorila u dionice. Uvjet je da “prođe” model C, da se dioničari na skupštini slože, a zatim se provede i dokapitalizacija.
– No, postoje obećanja da bi to sve moglo biti gotovo do kraja godine – otkriva Mamić.
Nagađa se da bi budući udio države u vlasništvu Badela nakon prebijanja poreznog duga od 120 milijuna kuna mogao dosegnuti i 60 posto. Prije toga, trenutačni kapital od 225 milijuna kuna trebao bi se smanjiti oko 70 milijuna kuna, na nešto više od 150 milijuna kuna. To bi značilo i smanjenje nominalne vrijednosti dionice, što je i Vladin uvjet za primjenu modela C.
Badel je u prvih devet mjeseci ove godine nagomilao gubitak od 15,7 milijuna kuna, dok je u istom razdoblju lani poslovao s dobiti od 2,3 milijuna kuna. Prihodi su im pali 27 posto, na 241,6 milijuna kuna.
ajmeeee...tek sad kad ih drzava preuzme upadaju u govna.