Za razliku od prijašnjih sličnih skupova, izvanredna Glavna skupština Plive zakazana za 14. studenoga iščekuje se u vrlo napetoj atmosferi. Dnevni red kojim dominira odluka o smanjenju temeljnoga kapitala društva mogao bi se proširiti i na raspravu o poziciji te kompanije, a upućeni se krugovi pitaju hoće li Željko Čović i Uprava pod njegovim vodstvom uspjeti preživjeti najnovije događaje na čelu Plive. Iza njih je najteži tjedan u posljednjih šest godina, otkako se ta domaća kompanija otisnula u međunarodne tijekove.
Na domaćem terenu svom žestinom buknula je afera u hrvatskim bolnicama, a lančanom smrću bubrežnih bolesnika Pliva se našla u središtu skandala kao ekskluzivni dobavljač spornih dijalizatora američkog proizvođača Baxtera.
Nervozni dioničari
Događaji s Baxterom ipak neće presudno utjecati na Plivu, jer dijalizatori nisu njezin proizvod, a analitičari drže da je gubitak koji će Pliva pretrpjeti gubitkom suradnje s Baxterom marginalan, jer u Plivinu godišnjem prihodu od blizu 600 milijuna dolara u 2000. uzvoz dijalizatora sudjeluje sa samo četiri milijuna dolara.
No, afera je otvorila mnogo drugih pitanja koja su manje-više već dugo prisutna među analitičarima, a vjerojatno i dioničarima Plive.
Pliva se u svjetsku farmaceutsku elitu vinula zahvaljujući svom izvornom lijeku azitromicinu, od kojega na godinu povlači čak trećinu ukupnog prihoda, što direktnom prodajom, što na osnovi licencije koju je prodala američkom Pfizeru. Stručnjaci se pitaju čime će Pliva nadoknaditi prihod od azitromicina, čija prodaja u svijetu raste, ali početkom 2005. godine to više neće biti zaštićen Plivin lijek, niti će ona moći računati s golemim prihodima s te osnove.
Neizvjesnu poziciju Plive već su akceptirali investitori vrednujući njezinu dionicu koja je već tri godine u padu, s povremenim oscilacijama, ali se nije približila gornjoj granici 600 kuna. Takva situacija stalna je noćna mora Željka Čovića, koji za vratom ima dioničare koje ne zanima ništa drugo osim kapitalne zarade.
Upravo stoga Uprava je predložila smanjenje temeljnog kapitala osam posto, što formalno treba verificirati Glavna izvanredna skuština, jer je Uprava očito već dobila zeleno svjetlo glavnih dioničara EBRD-a i Bankers Trusta, depozitne banke koja zastupa ostale dioničare, velike svjetske fondove specijalizirane za ulaganja u farmaceutiku.
Pliva u paketu s Lekom?
Analitičari koji prate pozicije farmaceutskih kompanija smatraju kako će se na tom području odvijati zanimljivi procesi. A Pliva nije izvan njih. Štoviše, sama je na strateškoj prekretnici bez obzira na brojne akvizicije na istočnom i nešto na zapadnom tržištu. Ili će imati novi lijek prema financijskim dometima sličan azitromicinu ili će spas potražiti u spajanju s nekim drugim sličnim kompanijama u regiji ili, pak, sa starteškim partnerom.
Analitičari Erste banke, primjerice, u mjesečnoj analizi kretanja najvećih kompanija na srednjoeuropskom tržištu ističu kako drže da će uspjeh Plivina restrukturiranja, koji kompanija intenzivno provodi usmjeravajući se na bazičnu proizvodnju lijekova, odlučujuće na dulje razdoblje ovisiti o konsolidaciji farmaceutskih proizvođača na regionalnom tržištu, na kojem je Pliva usporediva s mađarskom kompanijom Gideon Richter. Zasad nemaju predviđanja o Plivinim financijskim rezultatima za prvih devet mjeseci ove godine, a prognoza za mađarsku kompaniju, uz odlične poslovne performanse, jest i porast neto profita čak 32 posto.
U bližoj budućnosti neki analitičari Plivu vide s kompanijima iz regije poput slovenskog Leka kao zajedničku metu neke velike europske farmaceutske kompanije. Pojačane su i špekulacije o ubrzanim računicama velikih međunarodnih fondova koji pokušavaju procijeniti je li Pliva u dovoljno dubokoj krizi, s prihvatljivom cijenom dionica za brzopotezno preuzimanje, a potom slaganje kockica i njezino situiranje u nekoj globalnoj farmaceutskoj kompaniji.
Dok bujaju špekulacije i procijene što bi se s Plivom moglo događati u bližoj budućnosti, ta tvrtka i dalje ističe kako je sposobna sama se razvijati i biti preuzimač drugih tvrtki. Čović računa i na veliko zanimanje ulagača kada u Londonu idućega mjeseca bude predstavljao potencijalni novi Plivin lijek za upalne crijevne bolesti. Istraživanja na tom proizvodu najdalje su dogurala, do kliničkog testiranja na pacijentima. O tom lijeku i ostalima na kojima rade Plivini istraživači ovisit će pozicija kompanije koja se, iako uzdrmana skandalom, pokazala dobro organiziranom.
Snježana Mlinarević