Prodaja srpske tvrtke Azotara imala bi loše posljedice za hrvatsku tvrtku Petrokemiju zbog njezina vjerojatnog izbacivanja iz igre na regionalnom tržištu, a zbog čega bi morala razmisliti o privatizaciji.
Zbog problema s državnim financijama srpska vlada ovih je dana najavila prodaju svojih vrijednih kompanija, među kojima i Azotare. Već se nagađa da će kupac biti iz Rusije, uzmu li se u obzir dobre poslovne veze s tom zemljom, a i činjenice da je većinski vlasnik Naftne industrije Srbije Gazpromnjeft. Prodaja Azotare značila bi dodatne značajne investicije i dizanje kapaciteta s obzirom na dostupnost jeftinog plina za tu tvrtku, kaže investitor Nenad Bakić, te tvrdi da bi to imalo posljedice za hrvatsku Petrokemiju koja bi zato također morala naći dodatni kapital.
– Ako se Petrokemija ne bi privatizirala i time se omogućile investicije u modernizaciju i povećanje kapaciteta kako bi se stekla prednost pred Azotarom, doživjela bi sudbinu Željezare Sisak – kaže Bakić. Pojašnjava kako usvojeni poslovni plan Petrokemije do 2017. pretpostavlja 80 do 100 milijuna kuna investicija u modernizaciju godišnje, odnosno više od 500 milijuna kuna u idućih pet do šest godina, a što se odnosi samo na nužnu tehnološku modernizaciju. – Evidentno je da Petrokemija taj novac ne može generirati iz poslovanja. Stoga je nužan kapitalni partner koji bi spasio tvrtku od zamiranja i omogućio joj napredak i zapošljavanje – ističe Bakić. Tvrdi da bi u privatizaciji Petrokemije idealni partneri bili globalni lideri u branši ili oni koji imaju pristup jeftinom plinu, koji je glavna sirovina. To znači netko poput globalnog lidera Yare ili ruskog Gazproma.
>>Kutinska Petrokemija kupila Luku Šibenik
he nakon jutarnjeg i večernji je na platnom spisku maga investitora