Četiri sindikata HEP-a ustala su protiv privatizacije te energetske kompanije upozorivši da bi prijedlozi zakona koji se šalju u saborsku proceduru mogli omogućiti razbijanje i jeftinu prodaju HEP-a zbog koje bi bez posla moglo ostati 5000 radnika, a cijena struje odletjela bi u nebo! Sindikati optužuju Ministarstvo gospodarstva koje je izradu zakona za usklađivanje energetskog zakonodavstva Hrvatske s trećim paketom energetske regulative EU povjerilo “podizvođačima”, odnosno Institutu Hrvoje Požar te Ekonergu, umjesto da to radi Uprava za energetiku, ali i za ignoriranje HEP-a u procesu donošenja tih zakona.
– Tekstopisci zakona su u sukobu interesa jer sudjeluju na energetskom tržištu i mogu pogodovati energetskim subjektima po svom izboru – ustvrdio je Jadranko Berlengi, predstavnik radnika u NO-u HEP-a. Sindikatima najviše smeta to što su u zakone za usklađivanje s direktivama EU ugurana sva tri modela razdvajanja operatora prijenosnog sustava iz HEP-a.
– Ministarstvo gospodarstva napravilo je majstorstvo i dopustilo da u zakonu budu i modeli koji omogućuju potpuno vlasničko razdvajanje prijenosa struje od HEP-a, umjesto da se favorizirao ITO model koji predviđa da prijenos bude zasebna tvrtka, ali unutar HEP grupe – tvrdi Berlengi. Cilj je zakona, upozoravaju sindikati, da ga Vlada u roku od godinu promijeni i omogući vlasničko razdvajanje, tj. razbijanje HEP-a.
– Postoji osnovana sumnja da se ovim prijedlozima zakonima radi o koruptivnom djelovanju kojemu je cilj favoriziranje pravnih interesa, a na štetu javnog interesa RH - poručili su HEP-ovi sindikati koji ipak svoje sumnje neće prijaviti DORH-u. Također, poručuju da nisu protiv privatizacije HEP-a jer su svjesni da je privatni kapital neophodan, posebice za investicije, ali su protiv divlje privatizacije kojom bi se prodali profitabilni dijelovi HEP-a, a neprofitabilni bi se s vremenom odstranili iz te kompanije.
Skupo ćemo mi platiti ulazak u EU .