prijeti globalna stagflacija

Skok nafte na najvišu razinu u 13 godina srušio europske burze

nafta
Foto: Reuters/PIXSELL
1/3
07.03.2022.
u 10:43

SAD i europski partneri razmatraju zabranu uvoza ruske nafte, rekao je u nedjelju američki državni tajnik Antony Blinken

Na europskim burzama cijene dionica potonule su u ponedjeljak ujutro nakon vijesti da SAD i europski saveznici razmatraju zabranu uvoza ruske nafte, što je podiglo cijene nafte na najvišu razinu u 13 godina i zaprijetilo izbijanjem globalne stagflacije - razdoblja visoke inflacije i niskih stopa rasta.

Paneuropski Stoxx 600 indeks oko 10,00 sati pao je oštrih 3,6 posto. Pritom je najviše potonuo bankarski sektor, u prosjeku za 7,6 posto, dok je najviše porastao sektor osnovnih resura (nafte i plina), za 2,6 posto.

Istodobno, londonski Ftse indeks potonuo je 2,52 posto, na 6.811 bodova, frankfurtski DAX 4,98 posto, na 12.442 boda, pariški CAC 4,44 posto, na 5.792 boda, a talijanski FTSE MIB za 5,57 posto, na 21.212 boda. 

Frankfurtski DAX potonuo je za više od 20 posto od svoje rekordne razine, dosegnute 5. siječnja, te je tako i službeno ušao u područje medvjeda.

Prošloga tjedna cijene nafte skočile su 7 posto, na najvišu razinu od ožujka 2020., a u ponedjeljak ujutro su nastavile s daljnjim snažnim usponom

SAD i europski partneri razmatraju zabranu uvoza ruske nafte, rekao je u nedjelju američki državni tajnik Antony Blinken. Premda je naglasio važnost stabilnosti globalne opskrbe naftom, jutros su cijene barela dodatno snažno porasle, nakon što su već prošloga tjedna skočile više od 20 posto i dosegnule najviše razine u više od 10 godina.

Na londonskom je tržištu cijena barela jutros porasla više od 8,5 posto, na 128,30 dolara, a u jednom trenutku dosegnula je i 130 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 7,7 posto, na 124,60 dolara.

Takav potez mogao bi izazvati stagflaciju u globalnom gospodarstvu, odnosno razdoblje usporenog gospodarskog rasta i visoke nezaposlenosti, popraćene snažnom inflacijom.

Naime, skok cijena energenata djelovat će kao dodatni porez potrošačima, kažu analitičari, a to bi moglo smanjiti potrošnju kućanstava i naštetiti rastu globalnog gospodarstva.

„Ako Zapad odreže većinu ruskog izvoza energije, to bi bio veliki udarac za globalna tržišta. Gubitak ruskih 5 milijuna barela nafte mogao bi potaknuti skok cijene barela na 200 dolara i smanjiti rast globalnog gospodarstva”, objašnjava Ethan Harris, glavni ekonomist u BofA.

U međuvremenu, Rusija je nastavila napadati ukrajinske gradove te nastoji okružiti glavni grad Kijev.

I na azijskim su burzama cijene dionica u ponedjeljak oštro pale jer napadi ruske vojske na ukrajinske gradove ne popuštaju, a raste strah i od poremećaja isporuka nafte iz Rusije.

Tokijski Nikkei indeks potonuo je u ponedjeljak 2,94 posto, na 25.221 bod.

Američki terminski indeksi također su u minusu, najavljujući pad cijena dionica na Wall Streetu na otvaranju kasnije tijekom dana. 

VIDEO Rusi najavili otvaranje koridora za evakuaciju civila u više gradova. Ukrajinci: To je potpuno nemoralna priča.

Tijek događaja u Ukrajini pratite OVDJE

Ključne riječi

Komentara 2

PV
prcko.vita
08:07 08.03.2022.

Cijeli svijet je u krizi, u Rusiji danas litra benzina 3 kune, u Americi 3 kune, a kako te vi?

Avatar kozorog
kozorog
11:23 07.03.2022.

i tako smo svi zajedno ušli u krizu iz koje se nećemo iskobeljati idućih 15 godina... svi smo radili na njoj, pomagali da bude brutalnija što je god moguće, jer ako netko nije vidio što se događa zadnjih 20 godina, sad može se čuditi, i pitati kako je do toga došlo. nije nam bilo bitno razaranje iraka, afganistana, sirije, jemena, libije, jer je to kao daleko. sad nam je ukrajine neobično važna, jer je blizu. znate zašto je ona političarima važnija od npr. jemena? zato jer je blizu, zato jer ukrajinske izbjeglice ne može držati ograđene žicom, njih mora pustiti unutra, i pomagati ih. i sad dolazimo do ključnog pitanja. tko ima najviše koristi od ovog? oni koji će ove jeftine ručice zaposliti, vidite kako poljaci veselo pričaju da im stižu najjeftiniji berači jabuka?! stižu ukrajinci, rusi, bjelorusi, uz standardnu navalu naših ex jugo prijatelja. prvo je stradala istina, blokiranjem jedni drugih dobili smo blokadu, sad smo prikladna roba za obradu, sad ćemo pristati na sve, jer medijski stroj melje sve pred sobom. ono što ne vidite je fina politika, amerikanci su dali uputu kako trgovati sa rusima, da se izbjegnu sankcije, točno navode kako to odrađivati preko trećih strana. i naknade za uslugu. ne, neće oni uvoziti rusku naftu i plin, već nečiju treću, posredničku. dajte shvatite da su nas ugurali na vlak.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije