Svjetsko će gospodarstvo od kolapsa i u godini koja je pred vratima spašavati Kina, Indija i Brazil! Eurozona će i iduće godine biti pod teretom dužničke krize, a ugledni svjetski ekonomisti najavili su da će gospodarstvo eurozone u 2012. ponovno zaroniti u recesiju. Centar za ekonomska i poslovna istraživanja u optimističnom scenariju predviđa pad BDP-a eurozone 0,6 posto u 2012. ako se ne riješi problem eura, a najmanje 2 posto zaronit će gospodarstvo zemalja koje imaju euro ako se ne riješi problem zajedničke valute.
Depresivna prekretnica
– Prema procjenama Société Générale grupe iduće godine može se očekivati stagnacija gospodarske aktivnosti u zemljama eurozone. Međutim, ta bi stagnacija mogla dominantno biti rezultat skromnog rasta BDP-a u Njemačkoj i Francuskoj, dok će zemlje suočene s dužničkom krizom i dalje bilježiti negativne stope rasta BDP-a – kaže Zdeslav Šantić, glavni analitičar Splitske banke.
Ugledni svjetski analitičari upozoravaju da je Europa sama sebi nametnula stagnaciju i rješavanjem krize eura u proteklim mjesecima učinila tek toliko da se izbjegne potpuni financijski slom, ali daleko je to od rješavanja srži problema.
– Kada povjesničari sutrašnjice budu pisali o Velikoj stagnaciji koja je morila gospodarstva bogatih država početkom 21. stoljeća, postoji opasnost da će se 2012. isticati kao depresivna prekretnica. Mogla bi to biti godina u kojoj će ionako slabašan oporavak zadobiti dodatni udarac od političkih pogrešaka koje se mogu izbjeći, pogrešaka koje će pogurati gospodarstva, od talijanskog do britanskog, u recesiju – upozorila je Zanny Minton Beddoes, urednica u uglednom The Economistu. Godinu na izmaku obilježila je najveća štednja u povijesti bogatih zemalja. One su uštedjele pola posto BDP-a, a za 2012. godinu najavili su da će štednju podvostručiti na 1 posto BDP-a. Novo, još jače stezanje remena onemogućit će gospodarski rast najbogatijih zemalja svijeta i još će više zaustaviti napredak.
– Neke zemlje ponovno će zapasti u recesiju: Italija sigurno, Britanija vjerojatno, a Amerika možda. Svu tu bol bilo bi lakše pretrpjeti da ona vodi boljem stanju proračuna u srednjem roku. Na žalost, to se na većini mjesta neće obistiniti – smatra Z. Minton Beddoes.
U Americi će politička borba demokrata i republikanaca spriječiti napredak u problemima s deficitom u srednjoročnom razdoblju. Stezanje proračuna u rubnim zemljama eurozone moglo bi te zemlje gurnuti u još dublju krizu.
– Umjesto pozitivna začaranog kruga u kojemu fiskalna štednja vodi do jačanja povjerenja i boljih izgleda, ukorijenit će se potpuno suprotna dinamika – upozorava Zanny Minton Beddoes.
Stručnjaci smatraju da bi Grčka mogla biti prva zemlja koja će napustiti eurozonu, i to već iduće godine, a veliki strahovi za oporavak javljaju se i u Italiji, Portugalu i Irskoj. U takvoj situaciji cijelo svjetsko gospodarstvo mora se i dalje oslonjati na rast zemalja u razvoju prije svih Kine, zatim Indije i Brazila. U Kini se iduće godine očekuje rast BDP-a od 8,2, u Indiji 7,8, a u Brazilu 3,5 posto.
Zanimljivo je vidjeti i usporedbu koje su velike zemlje najviše stradale, a koje najviše profitirale od 2007., godine prije recesije, i 2012. Tako se prognozira da će prihod Britanaca u tih šest godina pasti ukupno -5,3 posto, u SAD-u -2,7, a u Francuskoj -2,5 posto. Dobitnike predvodi Njemačka s prihodom uvećanim +3,5 posto, Rusija +10,2 i Brazil +14,3 posto.
Indijci su svoje prihode uvećali više od jedne trećine (+34,2 posto), a Kinezi su bogatiji za čak 51,3 posto u odnosu na 2007. godinu.
Juan uz bok dolaru i euru
Kina će sve više dobivati na značenju i zato što je protekloga tjedna s Japanom dogovorila da službena valuta njihove robne razmjene postane kineski juan umjesto dolara, koji je bio sredstvo trgovinskih obračuna dviju najvećih azijskih ekonomija. Tako juan postaje međunarodna valuta koja bi sve više mogla preotimati primat dolaru, euru, franku... Kineski rast može zauzdati jedino inflacija. I problemi na Zapadu smanjit će potrebu za kineskom robom.
– Zato će 2012. biti godina samonametnute stagnacije – zaključuje urednica Economista.
I u novu godinu već ulazimo sa totalnim nebulozama...to su takve gluposti da normalan čovjek to ne može pojmiti, jedino debil može...kakva ekonomija, kakvi kolapsi, kakvi bakrači...zamislite da svijet proglasi bankrot, ono, cjelokupni svjetski bankrot...LOL mislim, to je toliko izopačena i paradoksalna idiotarija, pa valjda na jedno stotinjak različitih nivoa... ljudi, u novoj godini vam želim barem malo više pameti i ideje o tome kako funkcionira svijet i život oko vas, i da sa skepsom gledate na sve političare i ekonomske stručnjake, ma kako god vam oni \"stručno\" izgledali...