Broj nezaposlenih u EU uvećao se za milijun u proteklih 12 mjeseci, a u SAD-u je smanjen za 1,25 milijuna! Istodobno, inflacija u eurozoni prepolovljena je sa 2,6 na 1,3 posto, pokazuju jučer objavljeni Eurostatovi podaci. U ova tri podatka krije se glavni razlog zašto je Europa još u recesiji, dok je Amerika izišla iz krize i ostvaruje lijep gospodarski rast.
Naime, zbog paničnog straha od inflacije, zbog katastrofalnih iskustava iz prošlosti, Njemačka ne dopušta Europskoj središnjoj banci da tiska novac kako bi se pokrenulo gospodarstvo rubnih zemalja EU koje su postale taocem nagomilanog duga. Upravo suprotno, FED gotovo neograničeno tiska novac i pokreće američku proizvodnju te otvara radna mjesta. Ni tiskanje novca u Americi nije izazvalo velik inflatorni šok. Sa 1,4 posto u kolovozu prošle godine, američka inflacija porasla je na dva posto.
Možda će i EU uskoro posegnuti za američkim modelom jer se ne vidi kraj trendu gubitka radnih mjesta. Od 28 članica EU, u čak njih 17 zabilježen je rast nezaposlenosti u proteklih 12 mjeseci. Najdramatičnija je situacija na Cipru – tamo je od lanjskoga do ovogodišnjeg srpnja broj nezaposlenih skočio čak 42,6 posto. Po porastu broja nezaposlenih iza Cipra slijede Slovenija (+17 posto) i Grčka (+16,3 posto). Najveći pad broja nezaposlenih ima Letonija (-22,8 posto), sa 149.000 na 115.000. Po Eurostatovoj metodi u Hrvatskoj je na kraju srpnja bilo 282.000 nezaposlenih, dok službeni podaci HZZ-a govore od 30-ak tisuća nezaposlenih više. U Hrvatskoj je po Eurostatu broj nezaposlenih na godišnjoj razini porastao 11.000.
>>U Francuskoj bez posla svaki mjesec ostaje 25.000 ljudi!