Gazprom je ozbiljno zainteresiran za preuzimanje većinskog udjela u Ini, poruka je pristigla iz visokih krugova bliskih ruskoj energetskoj kompaniji, ali i oni su svjesni da tu akviziciju moraju riješiti u Budimpešti, a ne u Zagrebu. Izvori s ruske strane tvrde da su Mađari blizu izlaska iz Ine i da bi rado prodali svoje dionice jer imaju druga područja u koja bi ulagali. Ipak, diplomacija zapadnih zemalja radi na tome da se spriječi jači ulazak ruskog kapitala i u Mađarsku i u Hrvatsku pa će konačnu odluku o prodaji dionica Ine, čini se, donositi mađarski premijer Viktor Orban.
Milijarde za Mađare
Rusi imaju ‘asa u rukavu’ u ugovoru o ulaganju milijardi eura u razvoj nekoliko energana u Mađarskoj, a prema izvorima iz Gazproma, spremni su Inu i dobro platiti. Kada bi se postigao dogovor s MOL-om, Gazprom bi ponudio RH otkup oko 19 % dionica. Točnije, Hrvatska bi zadržala 25 posto udjela + jednu dionicu u Ini i imala bi pravo na dio ljudi u upravi i NO-u. Velikodušnost Rusa posljedica je njihova interesa za izvoz plina i želje da kroz Južni tok zadrže poziciju u plinskom biznisu.
Orban će se navodno prije konačne odluke konzultirati s Europskom komisijom, a dodatni argument za Ruse jest da je krajem lipnja Austrija potpisala ugovor o suradnji s Gazpromom. Upravo zbog trase Južnog toka i zbog interesa za Inu Gazprom će, kako se nakon sastanka prvog čovjeka ruske tvrtke Alekseja Millera i državnog vrha i iznijelo, sudjelovati na natječaju za koncesije nad istražnim poljima u kontinentalnom dijelu RH, a zainteresirani su i za istraživanje nafte i plina u Jadranu. Rusi svoje interese ne skrivaju, a Vlada se odlučila na politiku ‘otvorenih vrata’.
Vlada čeka ponudu
Na jučerašnjem sastanku Rusima su poručili da su im vrata načelno otvorena, ali da o konkretnijim potezima mogu pregovarati tek nakon što prime ponudu. Rusi s ponudom u Zagreb neće doći prije nego postignu dogovor u Mađarskoj. Čelnici Gazproma nadaju se da bi konkretan odgovor od Mađara mogli dobiti do kraja godine, a transakciju završiti 2015. Cijena s kojom se licitiralo posljednjih mjeseci za udio koji bi država prodala u Ini jest oko milijardu eura.
Dakle...Nakon "uspješnih pregovora" ministra Vrdoljaka sa MOL-om dobili smo iz poslovnog svijeta šah -mat ponudu! Mnogobrojne i neutemeljene priče određenih "sajamskih prodavača pameti" o djelomičnom povratu INE (nakon sudske presude) rezultirat će time da u bliskoj budućnosti ,više nećemo imatie da u bliskoj budućnosti ,više nećemo imati nikakvu kontrolu nad poslovanjem Ine!?