Pogled s Manhattana

Guverner ili kočijaš?

14.03.2008.
u 19:00

Prihvaćaš li ispriku našega guvernera koji je rekao da svakom građaninu New Yorka želi poručiti kako mu je žao što se družio s prostitutkama i tako postao glavna zvijezda velikoga seksi skandala te osramotio ne samo svoju obitelj nego i sve nas? Imam važnijeg posla, odgovorila sam prijateljici koja radi u banci na Manhattanu gdje, kaže ovaj tjedan svi razgovaraju o seksualnim aktivnostima guvernera Eliota Spitzera koji je  morao podnijeti ostavku.

 Pa nisam ja svećenik da mu otpuštam grijehe – komentirala sam. “Ne možeš biti indiferentna prema svemu tome. Ovo je mnogo veći problem od podsmjehivanja guverneru uhvaćenu u grijehu. Ovdje je riječ o gubitku povjerenja u političare jer ako je pokleknuo netko poput Spitzera koji je plijenio moralnošću, a zapravo je privatno posve drukčija osoba, to znači da treba zvoniti na uzbunu. Tko je onda doista iskren, moralan, dosljedan od svih tih brojnih političara. Kuda ide ova Amerika?”

Newyorškoj sam prijateljici priznala da useljenici iz bivših komunističkih zemalja nemaju povjerenje u političare pa ga nisam kao ona ni mogla izgubiti. Tvojoj se Americi neće ništa dogoditi! Amerikanci će preživjeti još jedan seksi skandal koji se vjerojatno ne bi ni otkrio da nije predizborno vrijeme i da Spitzer nije utjecajan demokrat – zaključila sam.

„Ma kakvi izbori, griješiš! Guverner je stao nekome na žulj, a sve je počelo kad su kolege bankari zapazili da Spitzer sa svojih bankovnih računa podiže velike količine gotovine. Mi smo bankari postali produljenom rukom FBI-ja i svih tajnih službi jer a da naš korisnik to ne zna ili odobri, možemo prijaviti kad nam je što sumnjivo s većim dolarskim svotama koje netko redovito podiže.

Strah od terorizma i provjera podmićuje li guverner koga doveli su, eto, do izvanbračne postelje. Spitzer je potrošio oko 80 tisuća dolara na prostitutke“ – informirana je moja prijateljica. Pa nije plaćao službenim karticama, trošio je svoj novac i zbog čega bi država trebala špijunirati što rade dužnosnici iza zatvorenih vrata ako sami sve podmiruju? – i dalje sam je provocirala!

„Svi ste vi Europljani isti. Talijani, Francuzi, Hrvati... vama je to svakodnevna pojava... političari i žene... sjeti se što se događalo Clintonu, a nije potrošio ni dolara na Monicu. Još se treba istražiti je li Spitzer peglao guvernersku karticu za escort dame. Zar vjeruješ  da nije bar malo uštipnuo od reprezentacije?” – pitala me. 

Ipak mi se najlogičnijom u teorijama zavjere protiv guvernera čini priča neke Heidi Fleiss koja je bila vlasnica lanca prostitucije u Hollywoodu. Iskusna madam upozorila je da postoje ljudi, bogatiji i moćniji od Spitzera, koji godinama posjećuju prostitutke a da nitko nikada to ne dozna. Ona je pročitala FBI-jeve transkripte i zaključila da se guverner odnosio arogantno prema prostitutkama. Tražio je dodatne usluge, mijenjao cijenu i bio uvjeren kako mu ni jedna ništa ne može. I onda je fatalna Kristen svodniku rekla da Spitzer nema „guvernersko ponašanje“ nego kočijaško.

“Koje ti ideje imaš? Pa zar bi supruga ostala uz njega da je takav primitivac? Gledaš li ti na televiziji kako ga podupire?” – i dalje je uporna moja u New Yorku, a ne na „jugoistoku Europe“ odgojena prijateljica. Gledala sam ja kako je Hillary stajala uza svog muža  poslije afere Lewinsky dok su svi govorili kako ga treba napustiti.

A gledam i danas kako Bill stoji uz nju dok je u predizbornoj utrci za američku predsjednicu. Neće Amerikanci izgubiti povjerenje u političare zbog Spitzerova zabavljanja izvan kućne ložnice. Ali bi izgubili da se ni jedna afera gospodarskoga kriminala, osobna bogaćenja političara te namještanja poslova i uzimanja provizije iz državnih blagajni nikad ne otkrije i ne kazni.   

Želite prijaviti greške?