Lijepa naša politika

Hoće li Ivo odbaciti Jadranku

29.03.2007.
u 12:32

Koliko je bilo lakše Ivi Sanaderu kad je planirao izlazak na izbore 2003. Napisao je jamstvenu karticu, složio odlučne domoljubne poruke, okupio provjereni tim, krenuo u pohod na birače i trijumfirao. Istina, s tankom većinom, ali pobjedi se u zube ne gleda. Danas mu nije tako lako. Jamstvena je kartica već viđena caka, a većina se Hrvata ionako ne sjeća ni što je na onoj staroj pisalo, a kamoli da zna što je ispunjeno. Zapravo, u javnoj percepciji prevladava osjećaj, za koji se i ne traže argumenti, da su Sanaderova obećanja ostala samo mrtvo slovo na jamstvenoj kartici. U Sanaderovu su timu i dalje dobro poznata lica. No, dok su prije četiri godine prštali entuzijazmom i poletom, danas se mukotrpno bore s optužbama da su korumpirano i nemoralno društvo.

Priča o stanu Sanaderove zamjenice samo je najnovija potvrda. Očito ne zaboravljajući sukobe iz predsjedničke kampanje, pa ni onaj zgodni detalj kad je transkript njegova svjedočenja u Haagu “slučajno” osvanuo pred novinarima baš u središnjici HDZ-a, predsjednik Mesić je lukavo, ne spomenuvši ni slovom Jadranku Kosor, ubacio u ring priču o tome kako će se, osim ratnog profiterstva, morati istražiti i tko je sve za Tuđmanove vladavine dobio vojni stan. Kao najslabija karika iz lanca Tuđmanovih kadrova, J. Kosor našla se kako visi kao vreća za udaranje. Za razliku od ministra Vukelića, koji je u aferi Brodosplit imao javnu potporu premijera Sanadera i HDZ-a, Kosor sve prolazi manje-više sama.

Sanaderu bi, čini se, bilo najjednostavnije usput je iskrcati iz vlaka i tako se riješiti predizbornog tereta. No, bi li to bio znak vjerodostojnosti i političkog poštenja? Teško. Jer, i Sanader, i svi u HDZ-u, i birači odavno znaju za priču o tom stanu. Deseci novinskih stranica ispisani su na tu temu. No, nikome to nije smetalo toliko da bi J. Kosor bila odbačena kao relikt Tuđmanova razdoblja. Sanader ju je uzeo u svoj najbliži krug. HDZ ju je prihvatio za dopredsjednicu. Birači su 2003. i njezinoj listi u zagrebačkoj I. izbornoj jedinici dali povjerenje, a nije osramoćena otišla ni s predsjedničkih izbora. Dovođenje u pitanje njezine pozicije na temelju stare priče otkriva količinu licemjerja u politici. Kako bi Sanader objasnio njezino odbacivanje? Bi li rekao da nije problem u stanu, jer za to je znao, nego u prašini koja se dignula? Vjerojatnije je da bi je “nagovorio” da se sama povuče. No, ni to ne bi ostalo bez pitanja kad je riječ o političarki koja nikad nije govorila o povlačenju

Milorad Pupovac, koji poručuje Kosorici da poštedi javnost svoje pojave, znao je kako je došla do velikog vojnog stana, ali to mu nije smetalo da prije četiri godine potporom Sanaderu uvede SDSS u državnu vlast. Potporu Vladi tada nije uvjetovao lustracijom nad Sanaderovom zamjenicom. No, sad mu je i to dobrodošao instrument pritiska na Sanadera od kojega želi ishoditi povrat stanarskih prava izbjeglim Srbima. Jadranka Kosor je politički proizvod Franje Tuđmana. I od toga je imala povlastice. No, treba li biti žrtvovana samo ona u društvu u kojemu su mnogi zahvaljujući politici profitirali? Što je s onima koji su dobivali kredite s nezamislivih dva posto kamata, dok su ostali građani grcali pod pet puta većim postotkom? Što je s novinarima koji su se, zahvaljujući političkoj (pr)ocjeni, također priključili na to kreditno pojilo? Što je s drugim podobnicima koje su uselili u goleme vojne stanove, a čijih se imena javnost ne sjeća jer su se razišli s HDZ-om i nestali s javne scene? Jadranku Kosor sigurno ne treba štedjeti. Ali, treba li ona platiti za sve njih?

Želite prijaviti greške?