U POVODU

Kartice za voajere

25.05.2007.
u 18:17

Nikako se mnogim hrvatskim sucima ne sviđa to što će popis njihove imovine ubrzo osvanuti na internetu, dostupan svima. Pa će svi imati uvid u popis njihove imovine, u to žive li u stanu ili kući, kakav auto voze, kakva su primanja i kakva imovina njihovih supruga, koliko su vrijedne kolekcije slika koje imaju, kolika im je ušteđevina i jesu li digli kredit.

U prvi mah čini se da suci, koji ionako suviše često zaziru od javnosti, još jednom pokazuju neopravdanu nelagodu. No, dosad je od objavljivanja imovinskih kartica u Hrvatskoj bilo malo koristi, pa one zaista mogu poslužiti najviše kako bi se netko zabavljao voajerskim uvidom u to gdje neki sudac ima vikendicu i kakav auto vozi.

Najvažniji je nedostatak cijele te priče o karticama to što dužnosnici uopće ne moraju objasniti kako su imovinu stekli. Pa je na toj kvaki pala i priča o Sanaderovim satovima, jer nakon tolike buke ni dan danas nije poznato na koji način i kada je premijer satove stekao. Sve drugo u toj je priči nevažno, no ipak smo se danima zabavljali markama i kvalitetom pojedinih primjeraka iz premijerove kolekcije satova. Tako ni sada, uvidom u imovinske kartice sudaca, ne dobivamo ni približnu sliku o tome zašto je neki sudac bolje, neki lošije situiran i može li jednostavno objasniti kako je došao do imovine.

Đuro Sessa, predsjednik Udruge hrvatskih sudaca, tako je u svojoj kartici _ iako se to ne traži, pa je morao pisati između redova - naveo da je polovicu obiteljske kuću u Dubrovniku naslijedio od majke, mudro spriječivši time vjerojatne spekulacije, jer kuće tamo danas vrijede za većinu Hrvata nedostižno bogatstvo.

Još neki suci, poput supružnika Slavice i Marijana Garca, našli su se ponukani objasniti kako su dio imovine stekli nasljedstvom, no nisu naveli iznose kredita koje otplaćuju. Većina sudaca nije navela kako su imovinu stekli, pa nije jasno je li netko stekao dva stana kreditom, štednjom ili nasljeđivanjem.

Zato je priča o imovinskim karticama u Hrvatskoj uvijek neka polovična priča, u kojoj ne doznajemo gotovo ništa bitno. Na suce je ovih dana ponovo nabačeno nešto blata, jer su proglašeni najkorumpiranijima u očima građana. Jesu li imovinske kartice pravi put da se lopovi otkriju, a ostali vrate ugled?

Teško, ali vidjet ćemo to uskoro, kad ministrica na webu objavi kartice 1900 sudaca i 600 državnih odvjetnika. No, zacijelo bi bilo puno bolje da svoj posao bolje obave poreznici i svi ostali, kako se ne bi tek ponekad otkrio netko tko s malom plaćom živi u vili. Jer, nitko na imovinskoj kartici neće navesti da ima tajni račun u inozemstvu niti da je kuću prepisao na nećaka...

Želite prijaviti greške?