G7 'Lokomotiva Europe' već je stala

Kriza će trajati još najmanje šest mjeseci, najgore u Njemačkoj

14.02.2009.
u 17:36

Protiv protekcionizma i u prilog međunarodnom tržištu ključne su poruke sa sastanka ministara ekonomije i guvernera središnjih banaka industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta, G7 (SAD, Njemačka, Japan, Francuska, Velika Britanija, Kanada i Italija) koji se održava u Rimu.

Veliki svijeta smatraju kako se protekcionizmom, pa i planom američkog predsjednika Baracka Obame od 787 milijarda dolara ne može suzbiti kriza. Potrebno je dati povjerenje međunarodnom tržištu, poruka je rimskog sastanka koji je ujedno bio i prvi dolazak američkog ministra financija Tima Geithnera na G7.

Direktor Međunarodnoga monetarnog fonda (MMF) Dominique Strauss-Kahn kazao je kako će kriza trajati još najmanje šest mjeseci. Stanje je u razvijenim zemljama loše, ali u siromašnim je zemljama tragično.

U nekim je europskim zemljama BDP u četvrtom tromjesečju 2008. bio negativan, u Italiji minus 1,8%, u Njemačkoj čak minus 2,1% prema godini prije. “Lokomotiva Europe doživjela je najveći pad BDP-a od 1990”, kazano je. Predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick poručio je: “Financijska se kriza pretvorila u ekonomsku, a sada i u krizu zaposlenih. Bez intervencija pretvorit će se u humanitarnu krizu”.

Želite prijaviti greške?