Ilustracija

Basne, pripovijetke, ilustrirani listovi za mlade i stare

izlozba 08
09.03.2011.
u 16:40

Podsjećanje na ilustracije 19. stoljeća koje su ponajviše slikama tumačile povijesne, gospodarske, narodne, književne ili edukativne teme imamo priliku razgledati na izložbi u Klovićevim dvorima

Podsjećanje na ilustracije 19. stoljeća koje su ponajviše slikama tumačile povijesne, gospodarske, narodne, književne ili edukativne teme imamo priliku razgledati u formi izložbe “Ilustracija u Hrvatskoj devetnaestog stoljeća” otvorene u galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu.

Autorica i kustosica mr. Koraljka Jurčec-Kos obradila je cijeli niz izuzetno zanimljivih ilustracije kao likovnu vrstu koju je upravo u 19. stoljeću stekla popularnost zbog širenja novih časopisa, godišnjaka, kalendara i revija, te poboljšanja tiska i publikacija zbog uvođenja brojnih inovacija u tiskarstvu. Na izložbi je predstavljeno više od 300 knjiga, ilustracija, časopisa, plakata i ilustrativnih predložaka iz svih hrvatskih krajeva i inozemstva, gdje su se tiskale prve revije namijenjene hrvatskom pučanstvu.

Uvod u izložbu je jedna sjajna litografska preša s pripadajućim alatima izrađena u Beču oko 1900. godine. Preša je privatno vlasništvo grafičarke Nevenke Arbanas, a prema njezinim riječima, prije nego ju je ona kupila, na toj je preši nekadašnji austrijski vlasnik cijeli niz godina otiskivao naljepnice za parfeme i etikete za kozmetiku. Po godini proizvodnje, tako i 110 godina stara preša pripada razdoblju na koje se odnosi izložba.

Pred gledateljem se u Klovićevim dvorima niže cijela povijest ilustracije i opreme knjiga i časopisa, raznolikost pisama čija su olovna slova slagali tiskari ili u litografiji oslikavali slikari i grafičari. Kao na rijetko kojoj izložbi, imamo priliku vidjeti litografski kamen, primjerice s portretnim crtežom bana Jelačića, što je posebna atrakcija izložbe.

Izložena je vizualno atraktivna građa posuđena iz brojnih privatnih i muzejskih zbirki, neke su ilustracije iz Zbirke rijetkih knjiga i rukopisa, a predočeni su cijeli opusi ilustratora i umjetnika. Predstavljen je rad važnih tiskara, grafičara, litografa i ilustratora u glavnim središtima književnog i kulturnog života kao što su primjerice Karlovac, Osijek, Varaždin i Zagreb. Zanimljiv je rad Jagode Truhelke, opisi i putopisi Dragutina Hirca za koje je slike risao Vaclav Anderle, a publika je s posebnim zanimanjem na otvorenju iščitavala stihove abecede uz poučne sličice za djecu koje je 1894. godine publicirala Akademijska knjižnica L. Hartmana.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije