Osim pomalo bizarnim zarađivačkim rekordima - najveća zarada prvoga dana među filmovima koji su u kina pušteni u srijedu (40.5 mil. dolara), najveća zarada tijekom četverodnevnog vikenda za Dan nezavisnosti (115.8 mil. dolara), najveća zarada tijekom prvih šest dana prikazivanja (180.1 mil. dolara), film koji je u najkraćem roku zaradio 250 mil. dolara (12 dana) - "Čovjek-pauk 2" može se podičiti i neuobičajeno pozitivnim odjekom kod kritičara među kojima su ga mnogi, čak i oni vrlo ugledni, proglasili najboljim filmom utemeljenim na doživljajima nekog superjunaka iz stripa.
Pritom je pohvalni naglasak stavljen na pažnju posvećenu osobnim, svakodnevnim nevoljama glavnog junaka Petera Parkera, dečka koji se ne snalazi u društvu, muku muči s poslom i učenjem, nema novaca za stanarinu i ne zna prati rublje pa u perilicu naivno stavi šareno i bijelo, a uz sve to, u privatnom je životu poprilično nespretan pa se stalno popikava. Većina problema posljedica je toga što se prečesto mora baviti suzbijanjem kriminala te nema vremena ni za što drugo. Stoga se mladac nađe u velikoj dvojbi - spašavati svijet (tj. New York) ili normalno živjeti?
Premda se nastojanju razvijanja karakterizacije u načelu ne može zamjeriti, većina se prikazanoga čini sto puta viđenim, odviše površnim i nerazrađenim da bi se shvatilo kao ozbiljan pokušaj zalaska u psihološku slojevitost, a mnoge takve situacije ne nadilaze razinu banalnosti i dosade.
No, iako nakrcana klišejima, priča "Čovjeka pauka 2" jednostavno je i pregledno oblikovana te uredno zaokružena, pa pruža primjereno čvrsto uporište za obilje akcijskih prizora (pohvalno - bez ružnog nasilja) i posebnih učinaka na najvišoj zanatsko-izvedbenoj razini suvremenog Hollywooda, a to je ono što gledateljstvo ipak smatra najboljom zabavom. (J. H.)