DAN-NA-DAR

Godina velikog testiranja Muzeja suvremene umjetnosti

PXL
10.12.2010.
u 17:58

Projekcije filmova za djecu, razgledavanje izložbe s vodičem, radionice, razgovor s umjetnicima i autorima izložbi, kustosima i zagledavanje u restauratorsku radionicu tek su neki od svečarskih programa

– Godina koju smo proveli u novoj zgradi Muzeja suvremene umjetnosti bila je lijepa i naporna. Ostvarili smo 358 različitih programa od kojih su se neki odvijali paralelno u našim prostorima, a pratilo ih je oko 230 tisuća posjetitelja. Naši su vodiči proveli postavom i izložbama 700 grupa, što znači barem dvije dnevno, a sami kustosi i umjetnici održali su 80 tematskih vodstava. Učenici su marljivo pohodili i sudjelovali na čak 178 obrazovnih i kreativnih programe Eduakcije. To je tek dio obljetničke statistike koju je iznijela ravnateljica Snježana Pintarić zbrajajući što se sve važno dogodilo u MSU od otvorenja do danas.

Kustosi i zaposlenici “osvojili” su najveći gradski muzejski prostor, privikli se da nema slobodnoga dana. Surađivalo se i s festivalima poput Eurokaza i PiF-a, a u dvorani Gorgona odvrtjela su se premijerno čak 23 filma. Od važnih izložbi priređenih u prostoru za povremene izložbe uz otvorenje je predstavljena izložba “Akvizicije” otkupljenih i doniranih umjetničkih djela, a potom je veoma posjećena bila izložba “Prisutna odsutnost” Aleksandra Srneca. Slijedila je i zanimljiva natjecateljska izložba 40 djela suvremenih domaćih autora za T-HT-ovu nagradu od kojih su tri prva uvrštena u MSU-ov postav. Vrijeme totalitarnih ideologija i umjetničkih reakcija u istočnoj Europi interpretirala je izložba “Par lijevih cipela”, a najposjećenija je bila gostujuća izložba londonskih intriganata Gilberta i Georgea. Slijedila je aktualna Danica Dakić, a sada je na uvidu javnosti Donacija Ede Murtića.  

– Napravili smo i promjene unutar svih pet cjelina “Zbirki u pokretu”, dodavši po jedan rad koji smo otkupili ili dobili. Tako i naša javnost može vidjeti u što je utrošen novac kojim smo raspolagali, da su vrijedne umjetnine mjerljive višim standardima – rekao je kustos Tihomir Milovac, koautor postava. 

Subotnji DAN - NA - DAR

Razgledavanje izložbe s vodičem, radionice, razgovor s umjetnicima i autorima izložbi, kustosima, zagledavanje u restauratorsku radionicu koja "liječi" i djela suvremene umjetnosti, predstava i radionica za djecu, "sidewalk surfing" na južnom platou muzeja  - samo su neki od programa  DAN -  NA - DAR  koji je uz svoj prvi rođendan na novoj adresi organizirao Muzej suvremene umjetnosti.  Cjelodnevno druženje muzealaca s publikom počinje u subotu 11. prosinca u 11 sati i traje do 20 sati.  Programi su besplatni, a organiziran je i besplatan prijevoz za posjetitelje iz središta grada - od Mažuranićeva trga do MSU. 

 Iz programa koji cjelovito možete pogledati na adresi www.msu.hr  izdvajamo nekoliko točaka.

Od 11 do 12 sati - Pitajte arhitekta i ravnateljicu

U prizemlju vas uz maketu zgrade čekaju arhitekt Igor Franić, autor projekta novog MSU, za koji je ove godine nagrađen nagradom "Viktor Kovačić" za najuspješniju arhitektonsku realizaciju u 2010., i ravnateljica Snježana Pintarić. Oni će odgovarati na pitanja posjetitelja koja se odnose na samu muzejsku zgradu, njezin arhitektonsko-muzeološki koncept, nastanak i funkcioniranje. Da parafraziramo staru omiljenu sintagmu: „sve što ste uvijek željeli znati o Muzeju, a niste se usudili pitati“ ili niste imali koga čut ćete iz prve ruke.

 

Susreti s umjetnicima i događanja – postav Zbirke u pokretu

12 sati - Vinko Penezić, Krešimir Rogina, razgovor vodi muzejski savjetnik Tihomir Milovac

Prvi kat, uz instalaciju "Tko se boji vuka još u digitalnoj eri?“

Arhitektonski dvojac Penezić i Rogina već se sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća uključio na međunarodnu scenu konceptualne arhitekture, one koja promišlja smisao djelovanja u području arhitekture, njezinu društvenu i umjetničku dimenziju. U svojim radovima zaokupljeni su fenomenom promjene našeg doba, promjene analognog u digitalno. U tome pronalaze izazove za promišljanja o novoj ulozi arhitekta, arhitekture, građenja i oblikovanja čovjekovog okoliša.

 

Kustosi pokazuju Zbirke u pokretu

Redovita stručna vodstva za posjetitelje, vode kustosi MSU kroz dio postava "Zbirke u pokretu" 

13.30, 15 i 18 sati: Poseban naglasak autori postava Nada Beroš i Tihomir Milovac dat će na nova djela u stalnom postavu "Zbirke u pokretu“.

Kako je komentirao Tihomir Milovac, “Zbirke u pokretu” doista su u neprestanom kretanju i promjenama. Ponekad su te promjene diskretne, a ponekad “bučno” mijenjaju sliku pojedinih cjelina i recepciju djela u njima. Za prvu obljetnicu odlučili smo se za nekoliko novih akvizicija, djela koje smo otkupili ili dobili na dar  tijekom protekle godine. Nastojali smo da svaku od pet velikih tematskih cjelina osvježimo novim djelima, uglavnom velikog formata, te smo publici omogućili susret s kazališnim plakatima Borisa Bućana; amblematskim radom Šejle Kamerić Bosanska djevojka; zatim nagrađenim djelima s ovogodišnjeg T-HT-ova natječaja: zagonetnom instalacijom I speak True Things Marka Tadića i provokativnom videoinstalacijom East Side Story Igora Grubića; novim slikama Lovre Artukovića; ili konceptualnim projektom Davida Neza, članom slavne slovenske grupe OHO… To su samo neka od dvadesetak novih vrhunskih djela koja će od 11. prosinca  publika moći vidjeti u stalnom postavu.

Razgledajte 300 djela Donacije Murtić

Izložba Donacija Murtić – prema realizaciji vizije: 12, 14, 16, 17.30 sati

Uoči proslave prve godišnjice otvorenja nove zgrade, Muzej suvremene umjetnosti premijerno predstavlja izbor iz velike donacije obitelji Ede Murtića. Dugo i pomnjivo pripremana donacija od oko 1500 djela – slika, crteža, keramika, emajla i mozaika, sada je dostupna publici u izboru od oko tristotinjak djela koji odlično reprezentira bogat i raznovrstan opus velikana hrvatske umjetnosti, Ede Murtića.

13.30 sati Otkrivanje Ateljea Kožarić

Autor Ivan Kožarić s kustosima Radmilom Janković i Vladimirom Čajkovcem istraživat će skrivene kutke među gomilom umjetnina i predmeta koji integralno čine jedan od najzanimljivijih umjetničkih ateljea koji je završio u MSU. Mnogi predmeti nisu odmah "raspakirani" iz svojih zaštitnih kutija, a kako je riječ o golemu opusu 90-godišnjega akademika Kožarića, neki od eksponata bit će postavljeni na "svoje mjesto" uz proslavu prvoga rođendana u novoj zgradi.

14 sati Razgovarajte s Đurom Sederom

Razgovor s umjetnikom koji sebe naziva “klasičnim slikarom” vodit će kustosica Ivana Janković. Doznat ćete kako umjetnik slika, što su mu glavne teme, kako je bilo surađivati s grupom Gorgona i što radi danas.

17 sati Kristina Leko i "Amerika"

Razgovor vodi viša kustosica Nataša Ivančević, uz multimedijsku instalaciju, petkanalna video- i objekt-instalacija (2003./05.)
U projektima koje je Kristina Leko realizirala posljednjih godina, dosljedno propituje medij umjetničkog iskaza i društvenu stvarnost s težnjom za transformiranjem društvenih odnosa. Iseljeništvo i istraživanje pojma američkog sna, teme su multimedijskog projekta Amerika (5). Potresna ispovijest žena u formi videointervjua, govori o marginalnoj ulozi žena koje su napustile Hrvatsku u potrazi za ekonomskim i društvenim prosperitetom.

18 sati Vodstvo za posjetitelje s invaliditetom

Nada Beroš, voditeljica Pedagoškog odjela i suautorica stalnog postava – uz pomoć prevoditelja na znakovni jezik i uz potporu Udruge Dodir – upoznat će posjetitelje s oštećenjima sluha i vida, kao i s tjelesnim invaliditetom, s nekoliko karakterističnih djela iz postava koje je moguće dodirivati, osluškivati i doživjeti na posve novi način. Potrebno je najaviti sudjelovanje u ovom programu na e-mail: eduakcija@msu.hr

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije