Puno je toga napisano o Thomasu Pikettyju, Anthonyju Doerru, Anni Todd, Ferranu Adriàu i Čarobnjaku iz Oza. Pokušali smo pronaći i neke manje poznate činjenice.
Thomas Piketty KAPITAL U DVADESET I PRVOM STOLJEĆU
- Danas najpoznatiji ekonomist svijeta ljevičarsko je dijete: njegovi su roditelji bili aktivni pripadnici studentskih pokreta i demonstracija 1968. godine.
- Thomas Piketty doktorirao je s nepune 23 godine i to na temu nejednakosti.
- Nakon doktorata, otišao je predavati na prestižnom Massachusetts Institute of Technology (MIT). “Brzo sam shvatio da se želim vratiti u Francusku i Europu, što sam i učinio kad sam imao 25 godina. Osim kraćih putovanja, nisam više napuštao Pariz”, izjavio je u jednom intervjuu. Iskustvo je, kako je ustvrdio, bilo i jako poučno. “Shvatio sam da zapravo ništa ne znam o svjetskim ekonomskim problemima.”
- 2003. godine dobio je nagradu za najboljega mladog francuskog ekonomista.
- Bio je ekonomski savjetnik francuske predsjedničke kandidatkinje Ségolène Royal.
- Kapital u dvadeset i prvom stoljeću protkan je brojnim kulturnim referencama, a mjesto su u njemu tako našli i Quentin Tarantino i film Titanic, Honore de Balzac i Jane Austen…
- Kapital u dvadeset i prvom stoljeću bio je bestseler svugdje u svijetu, a dospio je i na prvo mjesto liste New York Timesa što se rijetko događa kad su ekonomske i stručne knjige u pitanju.
Anthony Doerr SVJETLO KOJE NE VIDIMO
- Svjetlo koje ne vidimo Doerrov je drugi roman, a od svog izlaska u svibnju nije sišao s top-liste New York Timesa, kao ni s ostalih američkih lista najprodavanijih knjiga.
- Osvojio je ovogodišnju nagradu Goodreads, najpoznatijeg svjetskog portala za ljubitelje knjige, u kategoriji najboljeg povijesnog romana.
- Svjetlo koje ne vidimo najčešće je spominjan roman na listama najboljih knjiga 2014. godine u izborima američkih kritičara. Prvi je na listi najboljih proznih knjiga u izboru kritičara New York Timesa.
- Jules Verne i njegovi romani imaju važno mjesto u Svjetlu koje ne vidimo.
- Cormac McCarthy, Herman Melville, Virginia Woolf i Andrea Barrett pisci su koji su snažno utjecali na stil pisanja Anthonyja Doerra.
Anna Todd POSLIJE SVEGA
- Anna Todd, autorica romana Poslije svega, na Twitteru ima više od 208 tisuća sljedbenika, dok je na Instagramu njih preko 260 tisuća.
- Dok je pisala na Wattpadu, njezini su fanovi međusobno komunicirali na više od 16 jezika.
- Harry Styles nije jedini koji je inspirirao roman Poslije svega. I ostali muški junaci serijala nadahnuti su članovima benda One Direction.
- Vijest o tome da je njezina fan-proza s Wattpada otkupljena za popriličan iznos saznala je tjedan dana nakon vijesti da nije dobila posao u pozivnom centru za koji se natjecala.
- Omiljena književna djela Tesse i Hardina, junaka romana Poslije svega, su Orkanski visovi te Ponos i predrasude.
- Filmsku ekranizaciju serijala producirat će Paramount Pictures.
ČAROBNJAK IZ OZA
- Čuvene Dorothyne cipele izvorno su zamišljene kao srebrne, barem ih je takvim zamislio autor romana L. Frank Baum. No, postale su crvene nakon što je snimljena najpoznatija filmska ekranizacija priče 1939. godine. U našem novom izdanju Čarobnjaka iz Oza, cipele su onakve kakve su izvorno zamišljene.
- L. Frank Baum svoju najpoznatiju knjigu posvetio je supruzi.
- Izdavač knjige sanjao je o 250 tisuća prodanih primjeraka. Do 1956. godine Čarobnjak iz Oza prodan je u tri milijuna primjeraka.
- 1902. godine, svega dvije godine nakon objavljivanja, jedna od najljepših priča za djecu poslužila je kao predložak za brodvejski mjuzikl.
- Danas čuvena pjesma Over the Rainbow zamalo je izbačena iz filmske ekranizacije 1939. godine jer su je producenti smatrali predugačkom.
- Konkurentica Judy Garland za ulogu Dorothy bila je Shirley Temple.
- „Ovaj je film tako veseo, tako dobroćudan da bi svakog kritičara koji o njemu sudi s visine trebalo istući i poslati bez večere u krevet“, ustvrdio je kritičar New York Timesa 1939. godine. Prigovora na njegovu recenziju, koliko je poznato, nije bilo.
Ferran Adrià OBITELJSKI RUČAK
- Ferran Adrià, po mišljenju mnogih najbolji kuhar na svijetu, kulinarsku je karijeru počeo 1980. kao perač tanjura.
- Njegov restoran El Bulli, koji je odlučio zatvoriti 2011. godine kako bi se posvetio novoj razini istraživanja hrane, imao je svega 50 mjesta.
- Rezervacije za El Bulli zaprimale su se samo jedan dan u godini, no toga bi dana pristiglo više od dva milijuna prijava. Samo osam tisuća sretnika doista bi i dobilo priliku kušati specijalitete Ferrana Adriàa i njegova tima.
- Ferran Adrià gostovao je i na čuvenom njemačkom bijenalu suvremene umjetnosti Documenta u Kasselu, što dovoljno govori o statusu koji uživa.
Pratite Profil Knjigu na Facebooku