Kad se Hollywood otrijezni od mamurluka nakon poslovično zanimljivih poslijeoskarovskih tuluma, mogle bi se početi kotrljati glave u Warner Brothersu. "Mali film" koji je ta tvrtka ocijenila neperspektivnim i htjela ga baciti izravno na video da bi se u zadnji čas predomislili i kinodistribuciju prepustili Fox Searchlightu, pokupio je čak osam Akademinijih nagrada (najbolji film, redatelj, glazba i pjesma, kamera, adaptirani scenarij, montaža i miksanje zvuka).
Kompletan popis dobitnika pročitajte ovdje.
Dobitnici u najvažnijim kategorijama
Crveni tepih 81. dodjele Oscara
Hugh Jackman šarmirao publiku kao domaćin ceremonije
Postoskarovski tulum magazina Vanity Fair
Tri Oscara pokupio je "Benjamin Button" (scenografija, šminka i vizualni efekti), dva su otišla "Milku" (glavni glumac i originalni scenarij), dva "Vitezu tame" (sporedni glumac i montaža zvuka), a dva kipa putuju u Zemlju Izlazećeg Sunca, za najbolji kratki animirani i najbolji strani film. I kratkometražni dokumentarac "Smile Pinki" bavio se temom siromaštva u Indiji, tako da pored uspjeha "Milijunaša" na podkontinentu imaju još razloga za slavlje.
Backstage - zahvale
Hugh Jackman je izvrsno, šarmantno i nenametljivo (premda je u jednom trenutku sjeo Franku Langelli u krilo) vodio "renoviranu" dodjelu, čiji novi koncept je zbilja predstavljao osvježenje u odnosu na prethodna međusobna hollywoodska čestitarenja. Obilježje večeri u Kodak Theatru bile su emocije – čak se i čvrsti Sean Penn tri puta rasplakao (tijekom zahvale scenarista "Milka", dodjele Ledgeru i govora dobitnika počasne humanitarne nagrade Jerryja Lewisa).
Otvaranje ceremonije, Hugh Jackman
Novi koncept s orkestrom na pozornici omogućio je življu i "intimniju" ceremoniju, a najveća – i najatraktivnija – novost bio je novi koncept dodjele nagrada glumcima. Umjesto dobitnika suprotnog spola iz prošle godine, kandidate je nabrajalo i nagrade uručivalo čak pet velikih glumačkih imena, prethodnih dobitnika u istoj kategoriji. Tako su prvo Tilda Swinton, Whoopi Goldberg, Eva Marie Saint, Goldie Hawn i Anjelica Huston uručile nagradu Penelope Cruz, a obitelj Heatha Ledgera (otac, majka i sestra) uime njegove kćeri primila je Oscara od Kevina Klinea, Alana Arkina, Joela Greya, Cube Goodinga mlađeg i Christophera Walkena.
Za glavne kategorije potegnuta su još veća imena; Marillon Cotillard, Nicole Kidman, Halle Berry, Sophia Loren te Shirley MacLaine prve su čestitale Kate Winslet, koja se zamalo izgubila, ali je ostala prisebna i održala dobar govor; čak nije ni zaplakala te je tako Penn ostao najveći plačljivko večeri.
A tek on je svojeg Oscara dobio iz velikih ruku: Adrien Brody, Michael Douglas, sir Ben Kingsley, sir Anthony Hopkins i Robert de Niro. Penn je održao vrlo gorljiv govor u kojem je izravno rekao da se trebaju sramiti oni koji su u Kaliforniji izglasali "Prijedlog br. 8", amandman kojim su poništeni istospolni brakovi (o pravima homoseksualaca gorljivo je u svojoj zahvali govorio i scenarist "Milka", i sam homoseksualac). A veliko srce i iznimnu kolegijalnost Penn je pokazao na kraju svoga govora, kad se nakon svih obaveznih zahvala izravno sjetio svog najvećeg konkurenta i prije silaska sa scene povikao: "Mickey Rourke opet se diže i on je moj brat!"
Foto: AFP
Pored uobičajenih zahvala mami, tati, braci i seki, strini, psu, mački i kanarincu, te učitelju iz osnovne, dobitnici iz "Milijunaša" (a bilo ih je mnogo) nisu propustili spomenuti indijsku ekipu filma te žitelje tamošnjih slamova, zahvaljujući im na suradnji. Pored Oscara za "zapadnjake", posebno se ističu dvije glazbene nagrade A. R. Rahmanu kao prvom Indijcu kojeg je Akademija nagradila u natjecateljskim kategorijama.
Voditelj dodjele Jackman bio je miran i ni u jednom trenutku nije izbacio Wolverinove oštrice, sijekući umjesto toga dobrim vicevima:
- Eto, Robert Downey je Amerikanac koji glumi Australca koji glumi crnca pa je nominiran: ja sam Australac koji glumi Australca u filmu koji se zove Australija, a tu sam kao voditelj...
Foto: AFP
- Inače, recesija zahvaća i filmove; dogodine ću glumiti u manje spektakularnom filmu koji će se zvati Novi Zeland.
Svoje pjevačke sposobnosti Jackman je iskoristio za nekoliko pjesama u kojima je opisivao filmove, a plesačke je pokazao u spektakularnom kolopletu velikih hitova iz starih i novih mjuzikala, u kojem mu je glasom i stasom sjajno parirala Beyonce Knowles.
Dodjelu, koja jedva da je prešla trajanje od tri sata, ubrzalo je i to što su isti prezenteri u jednom izlasku na pozornicu dodjeljivali po nekoliko nagrada zaredom, za koje je logično da idu skupa (dugi i kratki dokumentarni film, te montaža i montaža zvuka i miksanje zvuka).
Posebno je bio duhovit unaprijed snimljeni skeč u kojem se na kauču pred televizorom s hrpom DVD-ova Sethu Rogenu i Jamesu Francu pridruži legendarni kamerman Janusz Kaminski, da bi onda sva trojica dodijelila nagradu za kratki igrani film.
Foto: AFP
Spektakl je uveličao i glavom i bradom Philippe Petit, čovjek koji je 1974. preko razapete žice prešao razdaljinu između dva tornja WTC-a: na pozornici se priključio redateljima Oscarom nagrađenoga dokumentarnog filma o tom podvigu, dohvatio jedan od njihovih kipova i akrobatski balansirao njime na vrhu brade.
No najduhovitija izjava večeri bila je ona Jacka Blacka, koji je u duetu s Jennifer Aniston dodjeljivao nagrade za dugi i kratki animirani film. Na Jenniferinu primjedbu da će glumci uskoro ostati bez posla jer će svi likovi biti crtani, Black je odgovorio da nema ništa protiv toga jer on na animaciji zarađuje strašno mnogo novaca. Na pitanje Aniston kako to, jer po njezinu iskustvu glasovne uloge se ne plaćaju baš toliko basnoslovno, Jack je rekao:
Lijepo. ja svake godine dajem glas u barem jednom filmu Dreamworksa, a onda cijeli honorar od njih odnesem na kladionicu i kladim se da će Pixarov film dobiti nagradu!
Pixarov film ("WALL-E") nagradu je, naravno, i dobio za dugometražni crtić, ali u kratkom metru glasači Akademije su Pixarovom "Prestu" pretpostavili japansku "Kuću kockica". U Japan je otišao još jedan Oscar; favorizirani "Valcer s Bashirom" ipak je za Akademiju bio previše kontroverzan, te je "Odlasci" nagrađeni pozlaćenim kipom. Možda je to bilo i zbog grižnje savjesti glasača jer je to, vjerovali ili ne, prvi japanski film uopće koji je proglašen najboljim stranim filmom! (Veliki Kurosawa je, pored Oscara za životno djelo, nagradu za najbolji strani film osvojio samo filmom "Dersu Uzala", koji je snimio u Rusiji.)
Foto: AFP
Brad i Angelina nisu osvojili ništa osim dodatnih simpatija za stoičko podnošenje poraza, ali su izvrsno izgledali. Ovogodišnja dodjela je, valjda zbog recesije, prošla bez bilo kakvih modnih ekscesa; elegancija je bila suzdržana, ali zbilja vrhunska. Vrijedi izdvojiti Penelope Cruz u 60 godina staroj balskoj haljini, kandidatkinju u kategoriji sporedne uloge Violu Davis kojoj je izvrsno pristajao zlatni lame, i Sophiju Loren koja i u svojim godinama izgleda bolje od polovice hollywoodskih curica.
Mickey Rourke je uspješno rušio pravila pojavivši se bez kravate, u bijelom odijelu s crnim prslukom koje je na njemu izgledalo elegantnije od smokinga. Možda jedino nije baš najsretnije modno rješenje bilo ono Eddieja Murphyja (koji je dodjeljivao humanitarnog Oscara Jerryju Lewisu); crni smoking, crna košulja i crna kravata nisu pred kamerama ostavili neki naročit dojam.
Za kraj možemo samo pohvaliti HRT za ovogodišnji prijenos dodjele. Za razliku od nekih prethodnih godina, kad su gosti HRT-a nemuštim pokušajima simultanog prijevoda nadglasavali voditelja i dobitnike koje se nije moglo čuti zbog toga, ovogodišnji komentatori B. Picula, P. Krelja i dr. N. Korkut bili su ne samo informativni nego i suzdržani, te su govorili i komentirali isključivo tijekom reklamnih stanki u dodjeli, ne ometajući slušanje izvornog prijenosa.