NOVI ALBUM

Novi početak legendarnog klavijaturista

21.04.2009.
u 10:05

Tko je svirao na više ploča s vrhova hit-ljestvica od bilo koga drugog? Ni Beatlesi, ni Stonesi, ni Zeppelini, pa čak ni Elvisov prateći bend, nego Booker T and the MGs, "kućni bend" legendarne diskografske kuće Stax iz Memphisa.

Bend koji je predvodio klavirist i orguljaš Booker T. Jones bio je prvi rasno mješoviti bend u burnim šezdesetima, što je tad bilo itekako bitno, a imali su i svoje hitove poput sjajnog instrumentala "Green Onions", a svirali su na brojnim pjesmama i albumima velikana soula poput Otisa Reddinga, Sama & Davea, Eddieja Floyda, Wilsona Picketta pa i blues majstora poput Alberta Kinga, "kralja blues gitare" i čak i Barbre Streisand, Boba Dylana, Willieja Nelsona...

Čak su i glazbeni carevi šezdesetih, Beatlesi bili toliki obožavatelji "najjačeg benda na svijetu" da su se pri međusobnom susretu sagnuli i poljubili prsten na ruci gitarista Steva Croppera, a u rijetkim prilikama kad Booker T nije bio u stanju nastupati, za klavijaturama bi ga zamjenjivao isto tako legendarni Isaac Hayes.

Booker T Jones i danas često svira s Cropperom i basistom Donaldom "Duckom" Dunnom iz MGs-a (široj publici poznatima iz pratećeg benda filmskih Blues Brothersa), ali je za prateći bend na svom novom albumu odabrao georgijske alternativne country-rockere Drive By Truckers, uz pripomoć Neila Younga na gitari. Album koji će se od utroka 21. travnja naći u prodaji zove se "Potato Hole", a taj neobični naziv Booker T odabrao je u znak sjećanja na teška vremena crnog ropstva:

U originalnom smislu te riječi, "potato hole" (rupa za krumpir) bila je na jugu rupa iskopana u podu kolibe; robovi nisu imali drvene nego zemljane podove, a morali su veliki dio hrane kriti. Prošvercali bi je unutra i sakrili u rupu, da ostane svježa, kao u hladnjaku. To je metafora, ovaj album je moja rupa za krumpir. Unutra su moje stvari, sve je na jednom mjestu. Ali to je i podsjećanje odakle smo došli. A mnogo smo toga prošli od tada.

Omotnica albuma: Anti Records

Novi album snimljen je najmodernijom tehnologijom; kad je ustanovio da ga zbunjuje prelazak na digitalni način smimanja, majstor klavijatura otišao je na državno sveučilište u San Franciscu (gdje danas živi), upisao tečaj i ovladao osnovama rada s Pro Toolsom, te krenuo i na tečaj za napredne korisnike. Nakon toga je, spreman sa 62. godine početi novu karijeru, našao novog menadžera i snimio album s Drive By Truckersima, najrokerskiji u svojoj karijeri.

To je nova faza za mene. Ustvari je za mene to stara faza, ali će valjda publici biti nova. Oduvijek sam bio čovjek bluesa. Malo pojačaš gitaru u bluesu, dodaš malo distorzije, i eto, sviraš rock – kaže veliki Booker T koji je za taj novi album instrumentalnih pjesama skladao sedam, a odabrao još tri tuđe da im da svoj štih, jednu svojih pratitelja Drive-By Truckersa (Space City), jednu Toma Waitsa ("Get Behind the Mule") i veliki hit Outcasta "Hey Ya".

Na festivalu Coachella publika je sjajno reagirala na nastup Bookera T, koji je pored pjesama s novog albuma zasvirao i neke hitove iz dana stare slave. Ipak je on čovjek koji je, recimo, s Albertom Kingom bio koskladatelj blues standarda poput "Born Under a Bad Sign", čijeg se snimanja i danas sjeća:

Ta je pjesma postala posebna onog trenutka kad je Albert počeo svirati gitaru. Ljudi koji tako uhvate trenutak i krenu na njega..., s njima je sjajno raditi. I Barbra Streisand imala je tu posebnu usredotočenost. Nije stajala dok ne bi došla do tog posebnog trenutka. Otis Redding je također bio takav. Takvi uvijek prvi dolaze na posao, a posljednji odlaze.

A nakon rada s brojnim legendama, došlo je vrijeme i da Booker T bude malo u središtu pozornosti:

- Imao sam sretnu prošlost, i jako volim glazbu iz svoje prošlosti. Ali sjajno se provodim u onome što se događa u sadašnjosti. Baš sad sam u jako dobroj situaciji.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije