Svojedobno je Aleksandar Stanković s ekipom emisije "Nedjeljom u dva" potegnuo do Bosne da bi razgovarao s tamošnjim piscem, pjesnikom te scenaristom Abdulahom Sidranom. Sidranu tada zbog bolesti nije bilo do putovanja. No, ove godine Sidran je u Zagrebu i Puli u nekoliko navrata predstavljao svoje knjige, prvo zbirku poezije “Partizansko groblje”, a onda ovog prosinca i biografiju svoje obitelji “Otkup sirove kože”. A upravo je ta knjiga, koju je objavila Naklada Ljevak, bila najprodavanija na netom završenom 17. sajmu knjiga i autora u Puli koji je svojim govorom otvorio baš Sidran. On je proglašen i zvijezdom sajma, bilo da je doručkovao s Vojom Šiljkom ili da je premijerno u Hrvatskoj predstavljao opori “Otkup sirove kože” u kojem ima mnogo logoraških tragedija koje su obilježile Sidranov život. Prema podacima Naklade Ljevak, u dva mjeseca prodano je pet stotina primjeraka Sidranove proze.
Na drugom se mjestu pulske top-ljestvice nalazi “Anatomija – škola crtanja” Andrása Szunyoghya i Györgya Fehéra u izdanju Veblea, a na trećem je “Povijest Pule” Darka Dukovskog u izdanju istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika. Na četvrtom je mjestu još jedno Vebleovo izdanje, Larousseova povijest umjetnosti Clauda Frontisija, dok se na petom mjestu našla Guinnessova knjiga rekorda 2011. godine koju je objavio Algoritam. Šesto su mjesto kupci knjiga izborili za knjigu Branka Perovića “Austrougarske vile i kuće u Puli” koju je objavio Regional. Odmah iza te knjige smjestio se “Zeleni kvadrat” Kornelije Benyovsky Šoštarić, koju je objavio Profil. Gost Pule bio je i Krešimir Mišak, čija se knjiga “Sve piše u novinama” u izdanju Telediska našla na osmom mjestu. Slijedi ga Richard Dawkins s knjigom “Čarolija stvarnosti”, a obraz lijepe književnosti donekle je obranio španjolski autor Carlos Ruiz Zafon s “Marinom”, izdanjem Frakture koje se smjestilo na desetom mjestu.
Među najprodavanijim knjigama tako ne samo da nema poezije nego se nalaze i samo dvije “klasične” beletrističke knjige, ona Sidranova i Zafonova. No, ovogodišnji sajam na koji je, kao i na Interliber, ulaz bio besplatan, okupio je, prema procjeni organizatora, 60.000 posjetitelja, što je više nego lani. Da bi pospješili prodaju, na sajmu su se dosjetili da “amortizirane” knjige starijeg datuma prodaju u podrumu Doma hrvatskih branitelja. U 75 programa nastupilo je više od 200 sudionika.
Da nekome padne na pamet ubrzati sa prijevodom 1Q84 sigurno bi se i ta knjiga našla...