Muzej grada Zagreba

Podsjetnik na davno doba kad se nismo slikali svaki dan

istra
09.07.2010.
u 18:00

Na izložbi se izdvaja jedna varijanta reportažne dokumentarne fotografije – mornarička fotografija – po kojoj se izdvaja prostor Istre i Pule, što je sve vezano uz austrougarsku mornaricu i Pulu kao glavnu ratnu luku.

Grupna fotografija četrdesetak kupača svih dobnih skupina u moru na gradskom kupalištu u Opatiji koji su odjeveni u kupaće kostime, a žene imaju i šešire široka oboda, jedna je od najdojmljivijih fotografija s izložbe “Fotografija u Istri do 1918. godine” u Muzeju grada Zagreba. Ta dokumentarna fotorazglednica snimljena je 1905. godine. Ona pokazuje kako se nekad fotografiranje ozbiljno shvaćalo među građanima jer fotografa nije bilo puno, a bogme se ni “slikalo” nije svaki dan. Fotografiranje se pamtilo za cijeli život, a male tvrde fotografije s pečatom petnaestak pulskih atelijera čuvale su se s pažnjom. Dio te atmosfere koja se razvijala i rasla s množenjem atelijera u Istri u Puli pokazuje gostujuća izložba u Zagrebu koja donosi građu iz Povijesnoga muzeja Istre u Puli.

– Na izložbi je posebno predstavljena jedna varijanta reportažne dokumentarne fotografije – mornarička fotografija – po kojoj se izdvaja prostor Istre i Pule, što je sve vezano uz austrougarsku mornaricu i Pulu kao glavnu ratnu luku. Tako je sačuvana i povijest mornarice u slici, rekla je autorica izložbe Lana Skuljan, kustosica i autorica izložbe “Fotografija u Istri do 1918. godine”. Te stare, često požutjele fotografije pokazuju kako su krajem 19. stoljeća i na početku 20. izgledali ne samo građani Pule već i drugih istarskih mjesta - Rovinja, Gorice, Malog i Velog Lošinja. Brojni su tu obiteljski portreti, fotografije s djecom, vjenčanja, grupne fotografije članova kazališnoga ansambla, cijelih školskih razreda, pulski gradski orkestar, fotografije putničkih brodova i jedrenjaka, ratne fotografije i danas izuzetno vrijedne panoramske snimke. Sve su snimke sačuvane u Zbrici fotografija, negativa i fotografske opreme koju čuva Povijesni muzej Istre u Puli.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije