Strani jezici

Simpozij o prevođenju tekstova o suvremenoj umjetnosti

msu
18.11.2010.
u 16:00

Gotovo da više i nema publikacije koja se ne radi dvojezično, a izdavači prilično marljivo prate relevantnu svjetsku produkciju na području suvremene umjetnosti

Što je dobro, a u čemu je često problem kod prevođenja stručnih tekstova o umjetnosti tema je stručnoga skupa koji se održava u petak 19. studenoga  u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti. Simpozij počinje u 10 sati, a organizirali su ga Muzej suvremene umjetnosti i Društvo hrvatskih književnih prevodilaca.  

Mnoge su kulturne institucije, kao što su primjerice MSU ili riječki MMSU, orijentirane na međunarodnu suradnju, što se vidi iz postava, publikacija i programa. Širom zemlje održavaju se brojni filmski i kazališni festivali raznovrsnog sadržaja, s posebnim naglaskom na suvremenom, alternativnom i umjetnički angažiranom. Gotovo da više i nema publikacije koja se ne radi dvojezično, a izdavači prilično marljivo prate relevantnu svjetsku produkciju na području suvremene umjetnosti. Tekst na stranom jeziku jedna je od naših najvažnijih legitimacija, ne samo pri ulasku u EU, nego i pri ispravnom pozicioniranju Hrvatske na svjetskoj kulturnoj karti. Sada je vrijeme da se pokuša odgovoriti na sljedeća važna pitanja: što autori tekstova (teoretičari, umjetnici) očekuju od prijevoda? Što prevoditelji očekuju od autora? Kakvo je naše naslijeđe na tom području, što od toga valja njegovati dalje, a što mijenjati? Kakve su tipične poteškoće višegodišnje prakse i kako ih izbjeći? Što od nas, stranaca, Europljana, Hrvata, očekuje govorno područje izvornih govornika engleskog jezika, što nam oprašta i što nam zamjera?

Ovaj je simpozij organiziran u ovo doba i na ovom mjestu upravo zato što i tekstopisci i prevoditelji procjenjuju da je sada trenutak kada određena pitanja valja osvijestiti, kada treba poboljšati okvir suradnje u lancu proizvodnja-posredovanje-korisnik i predstaviti Hrvatsku na optimalan način. Pretpostavljamo da ovaj simpozij ima što reći povjesničarima umjetnosti, umjetnicima, prevoditeljima, arhitektima, dizajnerima, filmašima i svim drugima zainteresiranima za problematiku protoka informacija između različitih kulturoloških sustava, a pogotovo pretpostavljamo da svi oni imaju što reći jedni drugima. Dođite!

Napomena: izlaganja traju od 30 do 60 min, a nakon svakog izlaganja predviđeno je vrijeme za razgovor/raspravu.

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije