„U agoniji“, naziv je Krležine nenadmašne trilogije o Glembajevima, najpoznatijoj izmišljenoj hrvatskoj obitelji, na njemačkom jeziku, koja će kao jedan od umjetničkih vrhunaca ovogodišnjih Bečkih svečanih tjedana (Wiener Festwochen) premijerno biti prikazana u režiji Austrijanca Martina Kušeja, u četvrtak 23. svibnja, u poznatom bečkom Volkstheatru. Riječ je o tri legendarne drame Miroslava Krleže, velikana hrvatske dramske književnosti: „Gospoda Glembajevi“, „U agoniji“ i „Galicija“, koje je Kušej prvi put objedinio pod nazivom „U agoniji“ u koprodukciji s uglednim Residenztheatrom iz Münchena, čiji je intendant. Dramaturg je Sebastian Huber, a glavi protagonisti su, između ostalih, Norman Hacker, Britta Hammelstein, Markus Hering, Sophie von Kessel i Manfred Zapatka.
„Za premijeru vlada izuzetno veliki interes domaćih i stranih medija“, rekla je Stefanie Preissler, glasnogovornica Wiener Festwochen za Večernji list . Austrijski dnevni list „Der Standard“ predstavio je Krležu kao „velikana jugoslavenske moderne“, uz pregršt pohvala režiseru Kušelju za njegov veliki redateljski pothvat, kojim je vratio Krležu na kazališne daske u Beč i München, gdje će premijera Krležine trilogije o Glembajevima biti 1. lipnja ove godine.
Bečki „Kurier“ u razgovoru s Kušejem naslovljenim „Ne tako Schnitzlerovski plemenito“ uspoređuje Krležu s austrijskim klasikom Arthurom Schnitzlerom. Wiener Wochen i Volkstheater u najavi premijere „U agoniji“, Krležu su predstavili kao „jednog od najvažnijih autora jugoslavenske književnosti“, uz informaciju da će bečka publika, uz premijeru, predstavu moći vidjeti i 24., 25. i 26. svibnja. Hrvatsko Veleposlanstvo u Austriji prosvjedovalo je kod glasnogovornice Bečkih svečanih tjedana Stefanie Praissler zbog najave Krleže kao autora jugoslavenske književnosti zatraživši da se to odmah ispravi i na portalu napiše kako se radi o hrvatskom autoru i hrvatskoj dramskoj književnosti, što je potom i učinjeno. Bečki svečani tjedni traju od 10. do 25. svibnja i jedan su od najvažnijih i najvećih austrijskih i europskih festivala kazališne, glazbene i likovne umjetnost
>>Tribina 'Jesu li Glembajevi naši prvi tajkuni' u knjižari Ljevak