Ako želite dobro spavati, ovo ne biste trebali jesti
Konzumiranje obilnijih obroka ujutro i oko podneva, a manje obilnih i kaloričnih tijekom poslijepodneva i osobito navečer dobar su prvi korak prema okrepljujućem snu, kažu stručnjaci te savjetuju izbacivanje iz večernjeg jelovnika sljedećih namirnica:
Kofein blokira adenozin i zaustavlja impuls koji nas navodi na spavanje. Usto pomaže pri protoku dopamina. Dave Gibson, stručnjak za spavanje i utemeljitelj Sleep Sitea kaže da bi trebalo ograničiti dnevni unos kofeina u organizam. Savjetuje da da se kofein ne konzumira nakon ručka te preporučuje maksimalno dvije šalice kave dnevno.
Crveno meso je, smatraju stručnjaci i nutricionisti, najgori izbor jela nakon 19 sati. Probavljanje obroka koji sadrži crveno meso puno proteina može trajati i 24 sata.
Alkohol, među ostalim, smanjuje REM fazu sna koja je jako bitna za pamćenje. Ovisno o količini ispijenog alkohola, probleme poput smanjene koncentracije i pospanosti možete imati i idući dan. Stručnjaci savjetuju da se tri do četiri sata prije odlaska u krevet alkohol ne konzumira.
Spadaju u grupu namirnica koje sadrže više kiselina od bilo čega što možemo pronaći u prirodi. Ugljični dioksid u gaziranim pićima povećava pritisak u želucu i rezultira želučanim refluksom.
Uživanje u ljutoj ili jako začinjenoj hrani nakon 19 sati može vas stajati dobrog sna. Usto prezačinjena hrana stvara neki oblik korozije u želucu te često uzrokuje nadutost i probavne smetnje, naročito ako pola sata nakon konzumiranja takve hrane mirujete.
Osim masnoća čokolada sadrži i kofein kojega ima u kakaovcu te teobromin. Oboje potiču stvaranje želučanog refluksa. Najčešće sadrži i visoku količinu šećera koji djeluje poput energetske bombe i odgađa san.