različitost

Gotovo svako deseto dijete ima simptome disleksije i disgrafije

citanje
VL FOTO
27.09.2012.
u 18:00

Školski programi i ritam obrazovanja zahtjevni su i za djecu bez poteškoća, jer u tri mjeseca moraju svladati čak 120 znakova

– Moj sin nikada nije volio crtati, nisu mu bile drage ni bojanke, a odbijao je i sve pokušaje da ga naučimo oblikovati bilo kakve znakove ili slova. Pravi je problem nastao tek kada je krenuo u školu. Iako nije imao problema s ponašanjem, zaostajao je u svladavanju gradiva za vršnjacima, od kojih su neki bili potkovani u pisanju, što je u njemu budilo nezadovoljstvo i frustraciju – požalila nam se majka dječaka, danas tinejdžera, kojem je poprilično kasno dijagnosticirana disleksija.

Dječak je, pokazalo se na testiranju, bio iznadprosječno inteligentan, no rezultati njegovih konačnih rezultata u školi bili su u velikom nerazmjeru sa sposobnostima.

– Da smo na vrijeme posumnjali i prepoznali disleksiju, imao bi individualiziran pristup u nastavi, gradivo bi svladavao s manje stresa i s boljim rezultatima – ističe majka.

Da disleksija nije bauk, a da dijagnostika ne boli te da vježbe koje se provode kroz igru i svakodnevno druženje u obitelji mogu pomoći, objašnjava prof. dr. sc. Mirjana Lenček, redovita profesorica na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu.

– Disleksija nije ni poremećaj ni bolest, nego specifičnost u funkcioniranju mozga, nazovimo je – osobitost – objašnjava prof Lenček te dodaje da u osnovi ne ometa, tek u nekim situacijama otežava život.

– Prvi se znakovi disleksije mogu primijetiti kod djece već u predškolskoj dobi, kad su im tri godine. To su djeca koja ne vole bojanke, teško ponavljaju ritam, ne mogu zapamtiti ili nastaviti rimu. Profesorica Lenček savjetuje da se u dobi oko pete godine može obaviti dijagnostički pregled te preporučuje da se počne s ranim interventnim programom i vježbama u suradnji s logopedima i roditeljima kako bi se dijete pripremilo za školovanje.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?