Kad u trgovinu svratite po kruh i mlijeko, a izađete s vrećicom punom slatkiša, sigurno ćete za svoju kupnju okriviti svoju impulzivnost. No, što ako vam kažemo da ste svoju kupnju unaprijed planirali, te da ste bili svjesni da ćete potrošiti više novca? Jedno je istraživanje pokazalo da kad radimo popis za kupnju istovremeno uračunavamo dodatne troškove za stvari koje smo ispustili. Kupnja takvih stvari jednostavno popunjava predviđeni budžet. Drugim riječima, impulzivno kupovanje nije tako impulzivno.
Američki stručnjaci ispitivali su ljude u kupnji u nekoliko trgovina. Pitali su ih koliko artikala namjeravaju kupiti, koliko namjeravaju potrošiti, te koliko očekuju da će iznositi njihov račun. Nakon obavljene kupnje dobrovoljci su pokazali račun i odgovarali na pitanja.
Ispostavilo se da je više od tri četvrtine kupaca pripremilo novac za artikle koji se nisu nalazili na popisu. Kao razlog kupnje proizvoda koji nisu bili na popisu uglavnom su navodili "zaboravljanje potrebnog" i "neplanirane želje" - dakle, stvari koje se nisu sjetili da im trebaju.
- Za većinu kupaca ta svota nvca koju nesvjesno ostavljaju čini se predstavlja racionalan način kupnje neophodnog i očuvanja samokontrole - kaže Kirk Wakefield sa Sveučilišta Baylor u Teksasu, gdje je istraživanje provedeno.
Impulzivnu kupnju u biti planira naša podsvijest
Proizvode koji nisu na popisu kupci opisuju kao "zaboravljene potrebne" ili "neplanirane želje"
Komentara 2
Ne,impulzivno je kada se ja vraćam doma iz grada stavim ruku u džep i slučajno nađem 5 kuna pa u Konzumu na Remizi odem neš kupit... Ovo gore u tekstu je mlaćenje prazne slame i analiziranje u stilu \"gle kako fino voda vrije\"...
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
ma daj, ko još kupuje s kešom? više se troši jer se peglaju kartice. ako imaš u novčaniku 50 kn, ne možeš potrošiti 100kn!