Breskve su podrijetlom iz Kine, a u SAD su stigle početkom 19. stoljeća. Nektarine su se, pak, počele uzgajati u Kaliforniji 1940.
Koža breskve prekrivena je zaštitnim slojem dlačica zbog čega je mnogi vole oguliti prilikom jela, ali i kod pripreme marmelada i pita. Koža nektarine je tanja i glađa, pa je bolji izbor za izradu kolača i slastica.
Nektarina je podvrsta breskve. Razlikuju se od breskve po glatkim plodovima (na kožici plodova nema dlačica). Prve sorte nektarina su bile male i svijetlih boja, skoro zelene i izgledale su kao da nisu sazrele. Danas se križanjem različitih sorti dobivaju nektarine veličine običnih bresaka, crvene boje i slatkog ukusa, još slađeg od običnih bresaka. Naziv je potekao od grčkog boga Nektara, a sok od ovog voća je nazivan i "piće Bogova".
Odličan su izbor za dijete jer oguljene sadrže izuzetno malo kalorija i nimalo masnoća. Budući da sadrže veću količinu prirodnih šećera, dijabetičari ih moraju konzumirati s posebnim oprezom. Nektarine su također odličan izvor antioksidansa koji mogu pomoći u zaštiti kože od štetnih UV zraka. Ne sadrže kolesterol, dok vitamin C pomaže u održavanju zdravog imunološkog sustava. Mit je da su nektarine nastale križanjem breskvi i šljiva, mutacija se dogodila spontano, piše Hrvatski zavod za poljoprednu savjetodavnu službu.
Hrabra policajka u zadnji tren povukla muškarca i spasila ga od sigurne smrti, pogledajte video:
Samo ta jedna razlika ih dijeli jer - nektarina je zapravo vrsta breskve. Obje imaju sočno meso i slatkog su okusa, a koštica im je čvrsta i urasla u meso, piše GoodHouseKeeping.
Ono na što treba obratiti pažnju pri kupovini je miris - ukusnije voće ima intenzivniji miris.