Mnogi se prije spavanja obavezno tuširaju kako bi u krevet ušli čisti i opušteni. Međutim, osim našeg tijela, naša tehnologija također unosi bakterije u spavaću sobu. Prema izvještaju MattressNextDay, telefoni i pametni satovi nose više bakterija nego što većina ljudi misli. Istraživači su uzeli briseve s 10 telefona i pametnih satova, kao i s WC školjke, kako bi analizirali koje bakterije obitavaju na uređajima koje redovito nosimo sa sobom, piše Best Life.
Rezultati su pokazali prisustvo bakterije Pseudomonas aeruginosa na telefonima i satovima. Ova bakterija, koja se može naći i u izmetu žohara, može izazvati različite infekcije kod ljudi. MattressNextDay izvještava kako telefoni i pametni satovi mogu preuzeti titulu najprljavijih predmeta u domu, nadmašujući čak i daljinske upravljače.
VEZANI ČLANCI:
Istraživanje među 575 ispitanika otkrilo je da više od polovice ispitanika nikada ne čisti svoj telefon antibakterijskim sredstvom, dok ga 10 posto čisti samo jednom godišnje. Na taj način, bakterije lako dolaze do kreveta, čime se potencijalno povećava zdravstveni rizik, kao i rizik za kožu, zbog čega je važno redovito čistiti svoje uređaje.
Što se tiče pametnih satova, 70 posto ispitanika priznalo je da nikada nije očistilo svoj uređaj, dok ih samo 10 posto to čini jednom mjesečno. Američki institut za čišćenje preporučuje svakodnevno brisanje zaslona pametnih telefona krpom od mikrovlakana i tjedno uklanjanje zaštitnih maski radi dezinfekcije. Pametni satovi također zaslužuju pozornost – idealno je obrisati ih nakon vježbanja.
VEZANI ČLANCI:
Osim održavanja čistoće uređaja, jednako je važno redovno pranje posteljine. Zaklada za spavanje preporučuje pranje plahti i jastučnica jednom tjedno, dok je za ljude koji dijele krevet sa kućnim ljubimcima idealno povećati ovu učestalost na svaka tri do četiri dana.
GALERIJA: Prisluškuje li nas naš mobitel? 'Ne, ali postoji nešto što zabrinjava još više'