Američki kardiolog dr. Irwin Paige ovako je oslikao “idealnog antiinfarktaša”: To je činovnik u maloj općini ili pogrebnom zavodu, ne osobito borben i apsolutno bez ikakvih ambicija. Jede voće, povrće i zobene pahuljice, ne puši, ne pije, nema radio ni TV, nema kompjutor ni automobil, a iz preventivnih razloga podvrgnuo se kastraciji. Zaključujući svoj prikaz, dr. Paige je konstatirao: “Ja ću živjeti drukčije, pa neka dobijem infarkt!”.
U moru savjeta za čuvanje srca najviše je onih koji nas upozoravaju na potrebu zdrave prehrane, prestanka pušenja i manje živciranja. U prilog tome ide i statistika koja kaže da muškarci u velikim gradovima umiru od infarkta približno 26 puta češće nego na selu ili u malim gradovima. Brojna znanstvena istraživanja, međutim, upozoravaju na mnoge druge faktore o kojima rjeđe vodimo računa, pa tako grupa britanskih liječnika u timu dr. Rodneyja Browna u knjizi “Moramo li umrijeti mladi” navodi: “Ponedjeljak je crni dan infarkta; najveći broj srčanih udara vezan je uz povratak na omraženi posao nakon vikenda”.
– Najmanje su riziku od infarkta izloženi oni ljudi koji vole svoj posao i rade ga s veseljem. Psihički faktor nesumnjivo je bitan čimbenik rizika kad je srce u pitanju. I dobro je u svojoj knjizi “Rijeka vječnosti” primijetio dr. Deepak Chopra da se granica između biologije i psihologije ne može uvijek sa sigurnošću povući. Očaj i beznađe povećavaju rizik od srčanog napada i raka pa tako skraćuju život. Radost i ispunjenje čine nas zdravima i produljuju život.
Joga na zdravlje srca djeluje na više načina. Njezine tehnike opuštanja smiruju i blagotvorno djeluju na smirivanje srčanog rada, snižavanje tlaka i povećanje subjektivnog osjećaja mira i sreće. Vježbe poboljšavaju cirkulaciju i olakšavaju rad srca, a duboko smirujuće disanje odavno je već dokazani faktor održavanja srca zdravim i dugovječnim. Današnja vježba idealna je za poboljšanje cirkulacije i funkcije disanja. Počinje u poziciji klečanja na desnom koljenu, dok je lijeva noga savijena pod pravim kutom sa stopalom na podu. Uz udisaj, ruke se postrance rašire do visine ramena, malo se zadrži dah, a zatim se uz izdisaj cijelo tijelo rotira udesno. S novim udisajem slijedi povratak u početni položaj, a onda se uz mirni izdisaj ruke spuste uz tijelo. S novim udisajem sve se izvodi rotirajući tijelu ulijevo. Nakon par ponavljanja, treba sjesti na pete i malo se odmoriti, a zatim sve izvesti klečeći na lijevom koljenu, s desnom nogom ispruženom naprijed.
prestanak pusenja i manje zivciranja... pa je li ovim vrlim strucnjacima jasno da je to kao da kazes \"prezderavaj se da bi smrsavio\"?!